Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Az ország főtere a pápai szentmise nyomán egy időre várhatóan szakrális hellyé magasztosul.
„A Kossuth tér, akár egy modern forgószínpad, gyorsan képes átváltani más-más történések helyszínének. Most vasárnap még a pápa tart itt szentmisét, hétfőn pedig már május 1-ét ünnepelhetik ezen a nem mindennapi helyszínen a hívő és ateista kortársak.
Az Országház előtti különleges tér történelemformáló események színtere. 1919 május 1-ére például a Tanácsköztársaság legitimitásának bizonygatásaként hivalkodó vörös drapériás díszekbe burkolták, 1956 októberében pedig Szamuely Tibor népbiztos szellemi örökösei géppuskáztak bele az itt összegyűlt tömegbe (több mint 800 halott). Alighanem azt is főbe lőtték volna, aki a Szentatya majdani budapesti látogatásával riogat. 2006-ban Gyurcsány balatonőszödi beszéde után kirobbant tiltakozási hullámban részt vevő Kossuth tériek állították itt fel sátraikat és járultak hozzá az igazi balfék kormány csúfos bukásához.
Az ország főtere a pápai szentmise nyomán egy időre várhatóan szakrális hellyé magasztosul. Szimbolikusan kifejezi, hogy Magyarország továbbra is az európai keresztény kultúra őrzője. E törekvést mutatja a többi között a kormány templomfelújítási programja. Mialatt Európa nyugati országaiban templomokat gyújtanak fel, rombolnak le, alakítanak át késdobáló lebújoknak, addig nálunk 1400 hazai és 400 határon túli templomot hoznak rendbe, munkaalkalmat teremtve és erősítve ezzel is a helyi közösségeket.
Ferenc pápa már korábban köszönetet mondott a sok embernek, akik szorgalommal készítik elő érkezését. Közöttük a szervezőknek, a vendéglátóknak, a Kossuth téri hatalmas színpad és oltár építőinek, a tölgyfából, kőrisből készített pápai trónust megfaragó asztalosoknak. Az ő esetükben május 1. kétszeresen is a munka ünnepe, mert 1955-ben XII. Piusz pápa ezt a napot Munkás Szent József emléknapjává nyilvánította, és így e nap keresztény ünnep is. (Szent József az ácsok, asztalosok, famunkások védőszentje.)”
Nyitókép: Trenka Attila/Mandiner
***