Kutatók egy része szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy a sok férfi a velük szembeni társadalmi elvárások miatt nem meri felvállalni aszexualitását. Érdekesség, hogy jelentős százalékuk egyébként nem vallja magát nőnek vagy férfinak, hanem transzneműnek, genderfluidnak, vagy genderqueernek vagy egyébnek. További érdekesség a szexuális irányultság kérdése, ami első olvasatra oximoronnak tűnhet, mivel a nevükben szerepló „a” fosztóképző eleve kizárja a szexualitást, mégis számos szakember érvel amellett (lásd az Amerikai Pszichiátriai Társaság álláspontját), hogy szexuális irányultságként kezelendő. És természetesen maguk az aszexuális érdekvédő szervezetek is annak tekintik, azzal érvelve, hogy sokuk életében jelen van a szexualitás, mégpedig maszturbáció formájában (erről majd később). Célszerű lenne ezért inkább például a homoromantikus kifejezéssel élni, ám a szöveghűség miatt most a ragaszkodjunk az AVEN szóhasználatához; egy 2014-es felmérésükben a megkérdezett érintek személyek 26,6%-a heteroszexuálisnak, 26,1%-a biszexuálisnak, 16,4%-a pánszexuálisnak, 11,1%-a queernek, 8,4%-a leszbikusnak, 4,6%-a melegnek és 6,9%-a egyébnek vallotta magát.
Mentális zavar, perverzitás
Mindezen túl számos pszichoszociális tényező is hozzájárulhat az aszexualitás megjelenéséhez. Egy 2004-es kutatás rámutat például arra, hogy az aszexuálisok között magasabb az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státusú emberek aránya, mint a normál nemi életet élők között. Lori A. Brotto klinikai pszichológus és szexkutató több tanulmányában is foglalkozott az aszexualitás mentális hátterével. Arra jutott, hogy az köreikben az átlagnál magasabb az autizmus-spektrumzavar aránya (például Asperger-szindróma), ahogyan a skizoid személyiségzavar (SPD) is. Utóbbit azért fontos megjegyezni, mert az SPD-ben szenvedők általában nem érdeklődnek a szoros kapcsolatok kialakítása, és az intimitás iránt.
Összefüggés lehet még a narcisztikus személyiségzavar egyik altípusával,
az „intellektuális narcizmussal”, amelynek hordozója a testet és a szexualitást alacsonyabb rendűnek és visszataszítónak tartja. Aszexuális, és olyan tevékenységeket és társas megnyilvánulásokat részesít előnyben, amelyek hangsúlyozzák intelligenciáját vagy intellektuális teljesítményét. Az „agyi” narcisztikusok vonzódnak önmagukhoz, és bár mással nem osztják meg szexualitásukat, önkielégítéssel szereznek élményt maguknak. Anthony F. Bogaert kanadai pszichológus egy perverzióval, az „autochorissexualism” fogalmával írja le azt a jelenséget, amelyet kutatásai során tapasztalt az aszexuálisok önkielégítést végző csoportjának egy részénél. E szerint az „én” és a szexuális izgalom, vagy fantáziák közötti kapcsolat megszakadásával egyfajta identitás „identitás nélküli” nemiség jön létre. Az AVEN egyik tagja így számolt be a tapasztalatairól: „Azt gondolom, hogy a fantáziáimban megjelenő szereplők valójában kitalált karakterek. Ezekben a képzelgéseimben nem emberek jelennek meg, és inkább amolyan megfigyelő szerepet játszok az egészben.” Bogaert e jelenséget a transzszexualitással hozza összefüggésbe, konkrétabban az autoginefíilával, ami azokat a férfiakat írja le, akik számára a szexuális vonzalom tárgya a nőként elképzelt önmaguk. Ez magyarázhatja, hogy sok aszexuális miért nem azonosul a „születési nemével”.