Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
A helyzetet csak nehezíti, hogy az ukrán közvélemény ellenségként tekint a minősítésért meg is dolgozó magyar kormányra.
„Putyin invázióját követően különösen nehéz helyzetbe került az egyre fogyatkozó létszámú kárpátaljai magyarság. Az egyik oldalról sorozatos ukrán hatósági intézkedések sújtják az ott élő, ma már alig százezer magyart, a másik oldalról viszont az Ukrajnával szembeni magyarországi politika teszi nehézzé mindennapjaikat. Magyarország imázsa Ukrajnában talán még soha nem volt olyan rossz, mint manapság, az oroszok iránt megértő, Ukrajna területi veszteségeivel szemben viszont közömbös Orbán-féle politika enyhén szólva sem nyeri el a háború mindennapjait élő ukránok tetszését.
Mindez pedig a kárpátaljai magyarokon csattan. Ezt az sem enyhíti, hogy már 12-13 magyar nemzetiségű kárpátaljai katona áldozta életét az oroszok elleni háborúban, de az sem, hogy az Orbán-kormány ukránellenes külpolitikája ellenére hatalmas humanitárius segítség megy Magyarországról Ukrajnába. Ennek nagy része ugyan Kárpátaljára jut, de nemcsak a magyarokhoz, hanem az ukránokhoz is, s emellett Ukrajna más területei is kapnak belőle. Jutott magyar segítség például az orosz öldöklésről elhíresült Bucsába is. Igaz, az Orbán-kormány is meglepően szemérmes a humanitárius akciókról szóló kommunikációjában.”
***
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán