„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
A Nyugat nem készült nagy háborúra, különösen Európa nem.
„1. Lőszerek – mindkét oldalon baj van. De. A Nyugat nem készült nagy háborúra, különösen Európa nem. Már Líbiában az amerikaiaktól kellett kölcsönkérni – a svédek pedig Magyarországtól kértek kölcsön a Gripenhez gépágyú-lőszert. Líbiában, ami egy »kicsi« háború volt. Nincs elég szinte egyik kategóriában sem még 1-2 év háborúhoz, ezek a fotók egy zárt előadáson készültek még az ősszel, ahol amerikai szakértők mondták el, mekkora a baj.
Oroszország viszont készült - több van raktáron. És ott van Kína is. Lehet hinni abban, hogy Kína nem fogja majd Moszkva pártját ha kell fegyverrel is - de egyre több jelen van, hogy nem csak az észak-korei proxyn keresztül szállít már. A sajtóban is kint van ez pár napja. A kínai és észak-koreai készletek pedig hatalmasak, együtt szinte biztosan jóval nagyobbak az orosznál.
2. Aknák: mind a szárazföldi, mind a tengeri aknák rengeteg problémát okoznak mind a két félnek Ukrajnában. Vannak eszközök az aknamentesítésre – de vannak eszközök a távolsági telepítésre is. Az akna a tüzérség mellett a háború kevésbé látványos, de nagyon hatékony eszköze. Egy jól kiépített aknamező hatalmas akadály.
3. Orosz offenzíva: továbbra is úgy tűnik, nem képesek a gyors, mélységi áttörésekre. Amire viszont képesek, az a lassú degradálása az ukrán védelemnek. Vuhledarnál súlyosak az orosz veszteségek – tény. Mit tudunk az ukrán veszteségekről ott vagy máshol? A kép a valóságban vegyes, árnyalt: nem csak az oroszok szenvednek – az ukránok is.
4. Veszélyt jelentett-e valaha Oroszország a NATO-ra hagyományos fegyverzetben. Nos, ott a fotón az amerikai adatsor. Messze erősebb a NATO- mondjuk ha nem árt ha van lőszere.”
Nyitókép: Mátrai Dávid