Mi lesz a forinttal?

2022. október 03. 06:31

A forint a nyakunkon maradt törvényes fizetőeszközként, de pénzfunkcióit csak részlegesen tölti be.

2022. október 03. 06:31
null
Bod Péter Ákos
Portfolio

„A szokásos fordulattal mondhatnánk: vannak jó és rossz híreink. A jó az, hogy a magyar forint megmarad. Nem, bocsánat, ez sajnos a rossz hírek listavezetője: nyakunkon maradt törvényes fizetőeszközként, noha pénzfunkcióit csak részlegesen tölti be. Részlegesen, hiszen erőteljes értékvesztése miatt megtakarítási eszközként egyre gyengébben teljesít, amint azt a mind erősebb lakossági aggodalmak is jelzik. Ügyleti funkciót ellátja a forint, de a nagyobb értékű és hosszabb lejáratú tranzakcióknál újra gyorsul az euroizáció az üzleti gyakorlatban. Sőt, különös módon a forint hivatalos fizetőeszköz minőségét (vagyis: adót abban és csak abban lehet fizetni) maga a kormány csorbította az adófizetés megengedett devizanemeinek kibővítésével.

Marad tehát a forint, de a spontán euroizáció sokféle jegyével együtt. Azok egyébként tovább gyengítik a hazai monetáris politika hatásosságát, újból exponálva azt a kérdést, hogy mikor és hogyan lehetne csatlakozni a többi euróövezeti tagállamhoz. Azonban sem kormányzati készség, sem reális képesség nincs az euró átvételére. Sőt, most még az is minden korábbinál távolabb került, hogy akárcsak belépési céldátumot lehetne kitűzni.

Mostani helyzetünkben felesleges tehát elmélyednünk az euróátvétel ügyének immár másfél évtizedes vitájában; kár lenne itt taglalnunk a nemzeti valuta létéből adódó hátrányokat és előnyöket. Az utóbbiak között a legkomolyabb, nevezetesen a leértékelés – mint válságkezelő eszköz – akkor szokott előkerülni a vitákban, amikor éppen viszonylag stabil az árfolyam, ám elhalkul az érvelés válságos időkben, mint most is, amikor a kontrollját vesztő árfolyamesés következménye a válságnak, de további elmélyítője is.   

A forint tehát megmarad. Ám egyre csökken a térségben a kis nemzeti valuták száma a horvát, bolgár, majd a román belépést követően. A kisebb súlyú, lényegében egzotikus valuták mindig ki vannak téve a spekulációnak. Esetünkben viszonylag kis devizamozgások is komoly kilengéseket idézhetnek elő. Ne feledjük, hogy az euróövezeten kívül maradó tagországok között Magyarország – és így a forint – a legkisebb gazdasági erőt képviseli: az EU összesített GDP-jének a 2021-es állás szerint hazánk 1,1%-át teszi ki, a cseh részarány 1,7%, a lengyel 4,0%, a svéd 3,7%. Az sajnos jól látszik, hogy a térségben a közös európai fizetőeszközhöz képest a legnagyobb mértékben a forint gyengült az elmúlt évek során – a cseh korona trendszerűen erősödött, időszakos gyengülések ellenére.”

Nyitókép: Mandiner / Bod Péter Ákos

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Namond
2022. október 03. 13:20
No igen. Orbán a tűzzel játszott, amikor a nemzeti valuta leértékelésével gerjesztett inflációra építette, a GDP mutatta gazdasági növekedést. Sajnos ügyeskedése kudarcot vallott, a keletkezett tűzvész elégeti a magyar munkavállalók által termelt hozzáadott értéket. Előrelátó, alapos és gondos gazdának - miniszterelnöknek - évekkel ez előtt szemet kellett volna szúrnia, a minimálbér emelések megalapozottságának, az erre alapozó kamarai igényeknek. Kissé aljas, hogy a hibás pénzpolitika miatti bérkiáramlást, most a kormány egyszerűen ?fél, egy év alatt? el akarja inflálni, a hazai multi összeszereldék költséghatékonysága fenntartása érdekében. És a kormány továbbra sem tesz semmit a hazai tulajdonú kkv-k kapacitás bővítése, termelékenysége és gazdaságosabb működése által biztosítható nemzeti önellátás - hisz még fogyasztásra kész élelmiszerből is behozatalra szorulunk - megteremtése érdekében.
Hesperia
2022. október 03. 13:01
Ez a derék okostojás hogy beindult mostanában, nem győz nyüzsögni. Pedig az utóbbi 10 évben sunnyogott, nyilván, mert semmi nem jött be a 2010 körüli jóslataiból. Most, hogy van némi válság, mert ugye egész Európában van, előmászott ez is örömködni a bajok fölött. Phej, de visszataszító!
kailniris
2022. október 03. 11:04
Csak a szokásos fanyalgás, minek vezessük be az eurót, ha az is úgy esik a dollárhoz képest mint a szíven lőtt vadkacsa. Vezessük be a svájci frankot, minél tovább fokozódik a nemzetközi helyzet, annál erősebb, ha már elveszítjük a leértékelés lehetőségét. Bár ebben az esetben, meg bukjuk az új beruházásokat, meg régiek közül jó néhányat amit a gyenge forintra(is) alapoztak. A másik sarkalatos pontja az írásnak, hogy nem fizet a zunijó. Itt megjegyezném hogy a gdp 3%-kitevő összeg nem lehet ekkora hatással, csak az erre hivatkozó hisztivel együtt. Meg ne jöjjön nekünk a cseh példával, akik már minimum 10-20 milliárd eurót és vagy dollárt költöttek a korona intervenciójára. Ott a lengyel példa, ha már hivatkozott rájuk, elfelejtette elmagyarázni, hogy náluk miért nincs energia válság, miközben szerinte(hivatkozva a hitelminősítőkre) nálunk meg van. Nem tűnik fel neki, hogy valahogy a problémák csak nálunk vannak kidomborítva. Gondolom ez a spekulánsok érdeke. Fogadni mernék, ha valami csoda folytán mégis utalna a zunijó, valamiért akkor se változna semmi, maximum csak a hivatkozási alap. Ja mejd elfelejtettem, ilyen ha valahol energia válság van: https://www.portfolio.hu/global/20220930/megfenyegette-szlovakia-az-europai-uniot-ha-nem-adnak-tobb-penzt-nem-kapnak-aramot-570229
nyugalom
2022. október 03. 10:44
Miert szemlezik ezt a halmazt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!