hol nyíltan és durván, hol rejtettebben, de folyamatosan. Van megoldás a mai Európában, van európai megoldás: az autonómiák, a nemzeti egyenlőség rendszerei: Dél-Tirol, Belgium, Finnország a legjobb példa erre.
Régi bűnöknek hosszú az árnyéka – és a jelene. Gyurcsány Ferenc öntudatosan, büszkén foglya a több mint százéves, a nemzettel hűvös viszonyt ápoló, görcsös, gátolt állapotnak, amely lezárja az utat a többséghez, és nemcsak Gyurcsány és követői, illetve a határainkon túlra szakított magyarok között. Ez egy áthidalhatatlan árkot kelt a mai határainkon belül is, és tovább mélyíti az 1990 óta folyó hideg polgárháborút.
A volt miniszterelnök írásának üzenete teljesen világos: eszmei köre, amíg ő a megkérdőjelezhetetlen vezető, nem tekinti a magyar nemzet részének az elcsatolt magyar közösségeket.
Ők már nem léteznek számára, halottak. Kétmillió magyar „halott”.
Csak kitaszítottságot, de minimum lemondást, elutasítást, kaphatnak Gyurcsány Ferenctől, akinek blogposztja igazán világos beszéd.
Természetesen nem Gyurcsány Ferenc az ellenzék, vagy a baloldali-progresszív gondolat, bármennyire is az akar lenni. Ő csak egy súlyos anomália. A baloldaliságnak ehhez nincs semmi köze, ez egy szélsőség, amire sokan már nemet mondtak. Lehet és kell vitatkozni Magyarországon sok mindenről. Európa jövőjéről, a szexuális kisebbségek jogairól, a klímaváltozás elleni küzdelemről, úgy általában arról, mitől lehet élhetőbb az ország.
Arról viszont nem lehet vitatkozni, hogy a magyar nemzet része mindenki, aki magyarnak vallja magát országhatároktól függetlenül. Nem lehet vitatkozni azon, mert tény, hogy a magyar létezés élő része Nagyvárad, Kolozsvár, Beregszász, Szabadka, Dunaszerdahely és megannyi más város, a hatalmas, gyönyörű székely táj, vagy a Csallóköz világa.
Ha nehéz is, de van jövője a magyarságnak mai határainkon túl is.
Van jövője, persze ez rajtunk is múlik. Gyurcsány 2002, 2004 és 2006 után ismét az alapvető konszenzuson kívül helyezte magát. Vele egyvalaminek nincs jövője Magyarországon: a baloldali-progresszív gondolkodásnak.
Fotó: Mandiner-archív