„Az Európai Parlament és a brüsszelita álláspont honi szócsövei figyelmébe ajánlom az alábbi rövid részletet, akik azt a botorságot állitják, hogy »Magyarország nem teljes értékű demokrácia, hanem a választási autokrácia hibrid rezsimje« – jelentsen is ez bármit. (Értem, hogy divatos trend lett a binaritás eltörlése, a fekete és fehér helyett a szürke ezernyi árnyalatával való zsonglőrködés, de az irány nagyon veszélyes... és egy fokozódó válsághelyzetben nem erre volna szükség, hanem valódi kivezetőutak keresésére.)
»Annak megítélésére, hogy mely országok demokratikusak, a demokráciának egy szigorúan formális meghatározását használjuk. Egy ország akkor demokratikus, ha megadja népének a jogot ahhoz, hogy maga válassza meg kormányzatát, mégpedig szabályos időközökben, több párt bevonásával megtartott titkos választások keretében, általános és egyenlő, minden felnőttre kiterjedő szavazati jog alapján. A demokratikus eljárásokat az elitek manipulálhatják, és nem mindig tükrözik híven a nép akaratát vagy igazi érdekeit, de ha eltávolodunk a formális meghatározástól, lehetővé tesszük, hogy visszaéljenek a demokrácia elvével, s a torzításnak se vége, se hossza.