„Ma van a cigány holokauszt (porajmos) emléknapja. Odáig, hogy cigány embertársainkat kényszermunkatáborba zárták, és megbélyegezték egy Z betűt tartalmazó háromszöggel, gyors, de hosszú út vezetett. Ami a romákkal szembeni előítéletek egyre erőteljesebb hangoztatásával kezdődött.
Majd 1935 szeptemberében a Németországban elfogadott törvények a »német vér tisztasága érdekében« megtiltották az embercsoportok közötti keveredést (kinek hogy tetszik: fajok közötti keveredést). A törvényt eredetileg a zsidók ellen hozták, de novemberben a cigányokra is kiterjesztették.
Magyarországon 1928-ban született rendelet a cigányok »megrendszabályozásáról«, amit kétévente cigányrazziák követtek. Endre László, későbbi államtitkár már 1934-ben a cigányok gettóba zárását követelte.
Nemsokára a német »cigánykutatásokra« és az 1935-ös törvényekre hivatkozva Orsós Ferenc akadémikus »cigány-magyar vérkeveredés megtiltásának szükségességéről« felütéssel javasolta a vegyesházasságok tiltását Magyarországon.
1938-ban pedig rendeletbe foglalták, hogy a cigány, mint népcsoport, megbízhatatlan. És pont. 1940-ben a csendőrség ujjlenyomat alapján országos cigány-nyilvántartást készített.
Innen már egyenes úton jött a koncentrációs tábor, ahol a cigányokat bőrszínükre utaló barna vagy fekete háromszöggel jelölték, Z betűvel, mivel németül Zigeuner volt az elnevezésük.
Szóval, »félreérthető fogalmazás« – Hogyne. Amikor túlzásnak érezzük a fajkeveredéses beszéden felháborodó hangokat, gondoljunk arra: egyszer így kezdődött.”
Nyitókép: Donáth Anna Facebook-oldala