Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Attól azonban jogosan lehet tartani, hogy a fejlett világ gazdaságai – Európa és az Egyesült Államok – recesszióba zuhannak.
„Sokan felkapták a fejüket a politikai túloldalon, mikor Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Nemzetben publikált cikkében recesszióra figyelmeztetett, valamint arra is, hogy az infláció nem csupán növekszik, de nem tudni, hol és mikor tetőzik majd. Ezzel párhuzamosan a gazdasági növekedési kilátások romlanak. Az írásból kiderül, hogy nem hazai jelenségről van, pontosabban lesz szó. Tudniillik Magyarországon valószínűleg sikerül elkerülni a recessziót, de a gazdaság növekedése 2023-ban erősen lassulhat. A jegybank friss prognózisa szerint idén a háztartások fogyasztásai támogathatják meg erősen a bővülést. S e vonatkozásban jó hír, hogy az összes komoly nemzetközi szervezet gyarapodást jósol 2022-re a magyar gazdaságnak.
Attól azonban jogosan lehet tartani, hogy a fejlett világ gazdaságai – Európa és az Egyesült Államok – recesszióba zuhannak. Ennek itt is vannak az előjelei: az amerikai cégek pénzügyi vezetőinek többsége 2023 elejére recessziót valószínűsít az Egyesült Államokban. A háttérben az extrém stagfláció, vagyis a tartósan két számjegyű infláció áll, amelyet gazdasági visszaesés fog kísérni.
A baljós árnyakról még annyit, hogy az amerikai és európai hosszú állampapír-hozamok csökkenésnek indultak. S egyre több szakértő jósol Németországnak is bezuhanást, amely az egész kelet-közép-európai térségre lesz majd negatív hatással, tekintettel az erős német gazdasági jelenlétre és befolyásra.
Miközben az Egyesült Államok és az EU más-más problémákkal küzd, addig a magas infláció és a munkanélküliség veszélyei már fenyegetnek. S abban teljesen igaza van a gazdaságfejlesztési miniszternek, hogy egy világgazdasági recessziótól jobban kell félni, mint az árak emelkedésétől.”
Nyitókép: MTI/Molnár Edvárd