Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben. Pindroch Tamás írása.
A vétó intézményét eltörölni kívánó liberálisok egy olyan elemet próbálnak kiiktatni, amelyet „amúgy” a legfontosabb és legszentebb értéknek tartanak.
„Mivel most már nem is nagyon titkolják a kezdeményezők, hogy a célpont Magyarország, így érdemes talán kicsit eltöprengeni magáról a vétóról, és persze arról, hogy miként jutott el az európai integráció ebbe az önmaga történelmi talapzatát öngyilkos módon felszámolni törekvő fázisába.
A vétó a Római Birodalom sajátos uralmi intézménye volt, és arra szolgált, hogy az egymással versengő uralmi intézmények és szereplők ennek segítségével tudják megakadályozni azt, hogy bármelyikük abszolút hatalomra tegyen szert. Azt is mondhatnánk, hogy a liberális demokrácia szószólói által olyan sokszor emlegetett »fékek és ellensúlyok« rendszerének egyik legkorábbi megjelenési formája, uralomtechnikai eszköze volt a vétójog. Önmagában is figyelemreméltó tehát, hogy a vétó intézményét eltörölni kívánó liberálisok éppen egy olyan elemet próbálnak kiiktatni a rendszerből, amelyet »amúgy« a legfontosabb és legszentebb értéknek tartanak, és a magyar kormányt legtöbbször éppen e „fékek és ellensúlyok” leépítésével vádolják.
De mivel a dolgok természetének a megértéséhez a dolgok történetének a megértése adja a kulcsot, érdemes áttekinteni az európai integráció most már több mint hetven éve létrejött történelmi alapjait. Fontos előrebocsátani, hogy az európai integráció csak azért jöhetett létre, mert a második világháború után már minden dimenzióban világbirodalomként fellépő Amerikai Egyesült Államok számára ez a globális hatalma érvényesítésének az eszköze volt. Ez azért lényeges, mert ami azóta lezajlott és mostanában is történik Európában, az minden esetben az amerikai világbirodalmi érdekek megjelenítése, és nincs ez másként a vétó ügyében sem.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay