Ismét kidobták a Hír TV-t és a Magyar Nemzetet Magyar Péter rendezvényéről
Országjárásának következő állomásán szerették volna kérdezni a Tisza-vezért.
Kis szerencsével akár pozitív sokkot is okozhat a 2022-es esztendő a magyar gazdaságban.
„Mire is lehet alapozni a »kincstári optimizmust« akkor, amikor a szomszédban háború dúl, magas az infláció és a világgazdasági lassulás is elkerülhetetlennek tűnik? Röviden: erős a magyar gazdaság bázisa, és egyelőre – nálunk legalábbis – semmi jele a megtorpanásnak. S még a Nemzetközi Valutaalap is azt jósolja, hogy a közép-európai térségből mi és a lengyelek fogunk idén a legjobban gyarapodni.
Ami pedig a részleteket illeti: a kormány már tavaly, mikor még előjele sem volt az orosz–ukrán háborúnak, megkezdte az egyensúlyi mutatók javítását. Például míg a magyar államadósság a vártnál jobban, 77 százalék alá csökkent, addig az uniós átlag 92 százalék fölé nőtt. Közben a minisztériumok 2021 végén már nem költhették el megmaradt pénzügyi többletüket, és a pénzügyi tárca létrehozott egy alapot is. Továbbá bejelentették, hogy néhány nagy állami beruházást átmenetileg leállítanak. Utóbbi persze – ellenzéki oldalról nézve – kapásból megszorításnak tűnhet, ezzel szemben az a helyzet, hogy a kormány próbálja hűteni a gazdaságot, csakúgy, mint a Magyar Nemzeti Bank a lassan egy éve megkezdett kamatemeléssel és a növekedési hitel-, valamint kötvényprogram kivezetésével.
és bár messze van még az év vége, egy kis szerencsével meglepetést is láthatunk az idei növekedési adatokban. Egyelőre semmi jele a növekedés lassulásának, az első kéthavi adatok szerint a tavalyi utolsó negyedévhez képest érdemben gyorsulhatott a magyar gazdaság kibocsátása. Tegyük hozzá persze, hogy márciusról még nincsenek statisztikai adatok, és az év vége is nagyon messze van, 2022 elején azonban még nyoma sem volt a kilátások bárminemű romlásának. Emlékezzünk arra is, hogy a tavalyi utolsó három hónap is bivalyerős volt, a GDP akkor 7,1 százalékkal bővült, és ehhez a dinamikus időszakhoz képest gyorsult a termelési volumen az ágazatok többségében. Mindezek alapján pedig az első negyedévben szép számot – akár nyolc százalékot is – produkálhatott a növekedési ütem (ez május közepén derül ki). Amennyiben ténylegesen ilyen erős volt az első negyedév, akkor ötszázalékos bővülési kilátásunk is lehet 2022 egészére.”
(Nyitókép: A Mercedes új, teljesen elektromos SUV modellje, az EQB a sorozatgyártás megindítását bejelentő ünnepségen Kecskeméten 2021. október 22-én.MTI/Ujvári Sándor)