Az egész szavazósdit úgy élték meg, mint valami kihívást, amit közös erővel le kell küzdeni, hogy megmutassák, hogy ők is képesek erre.
Lapunk szemlézni kezdi a jellemzően városból vidékre utazó, arra rácsodálkozó ellenzéki szavazatszámláló aktivisták beszámolóit – tanulságos látleletként Magyarország 2022-es közállapotairól. Itt jön egy, és jön majd több is.
***
„(a tulajdonneveket megváltoztattam)
Péterpuszta, 2018: 103 szavazó, 101 Fidesz, 2 érvénytelen
Szavazatszámlálás 2022:
hogy be tudjuk fűteni a szavazóhelyiséget. A 228 fős névjegyzék 37-től 145-ig Kalányos, 154-töl 221-ig Orsós.
- Jónapot, elkérhetem a személyi igazolványát?
- Nincs nálam. Idén az is kell?
- Marika, hova kell ikszelni?
- Idén sajnos Marika nem mondhatja meg. Önállóan kérjük megoldani a feladatot.
Szinte kivétel nélkül mindenki lefagyott a népszavazási ívtől.
- Ez mi?
Marika: - Tudja, hogy nem akarja, hogy lányt csináljanak a fiából.
- Ja! (beikszeli az igent)
Innentöl nem engedtem, hogy Marika elmagyarázza, hogy miről van szó.
- Segítsen kitölteni Uram!
- Itt pártokra tud szavazni, itt emberekre, akiket a pártok küldenek, itt meg el kéne döntenie, hogy hogyan válaszol a feltett kérdésekre.`
- De én nem tudok olvasni.
felolvasom neki a egyéni képviselőjelöltek neveit, mikor odaérek a fideszeshez felkiált: - Az egy Geci! Én az Orbánra akarok szavazni!
Arra korlátoztam a delegálti tevékenységemet, hogy a legnyilvánvalóbb törvénytelenségeket megakadályozzam, de azt hogy így-úgy segítsenek egymásnak a kitöltés nehéz feladatát megoldani, már nem próbáltam.
Èlménygazdag napok vannak mögöttem. Péntek-szombaton
Megtudtam, hogy "ha ez a Márkizaj idejön itt biztosan leszúrják. Ez az ukránokat szereti, a cigányokat meg vinné golyófogónak". Az ukránok teljesen átvették a migránsok szerepét (ahhoz milyen erkölcsi tartás kell, hogy egy megtámadott, háborútól szenvedő népet tegyél meg az irányított gyűlölet legújabb célpontjává? Illetve ki lesz a következő célpont, ha az ukránok már nem lesznek aktuálisak? logikus lenne, hogy a pestiek legyenek azok. Talán csak azért nem, mert azt mégiscsak nehéz mondani, hogy "a budapestiek, kivéve a Rózsadombot")
Marika egyébként melegszivü, cuki nö (43 éves, többszörös nagymama). Vele és három másik hasonló növel - az SzSzB tagok - töltöttem a hosszú napot. Összebarátkoztunk és megkedveltük egymást. Egyértelmű volt, hogy ők a falu értelmi közepe és a közösség fő szervezői és ezt jól is csinálják. Marika mesélte, hogy boldog, mert intézett valami tanfolyamot, amit ha elvégez, akkor lehet pénztáros a Kópuszban, és nem kell már árut feltöltenie. Rajta és a szintén SzSzB tag Szilvi kikupálódott gyerekein kívül
Politizáltunk is böven, mikor nem volt bent szavazó. Az ellenzékről persze ők is annyit tudtak, hogy golyófogónak vinnék a cigányokat, érdekes újdonságként értesültek róla, hogy pl duplájára emelnék a családi pótlékot. ("Tudja, az olyan, mintha havonta kapna 3 Erzsébetutalványt!"). Az egész szavazósdit úgy élték meg, mint valami kihivást, amit közös erővel le kell küzdeni, hogy megmutassák, hogy ők is képesek erre. Hogy eljönnek az emberek (nagyon büszkék voltak rá, hogy sokkal többen voltak, mint négy éve), hogy sikerül az adminisztráció, és a jegyző utána nem cseszi le őket. Az hogy alternativák közül kéne választani egyáltalán nem merül fel. Van Magyarország, meg a többi mit tudjuk mi kik.
Meg kell még emlékezzek Sylviről, aki névjegyzéket kezelte.
Konyhán főz, közmunkán 80 ezerért ("azt is emelték! 65 volt") és örülne, ha gyakrabban lenne választás, mert az a 20-as az egy nap melóért jól jön.
Eredmény:
138 fidesz, 3 ellenzék, 4 érvénytelen.
Sikerült a népszavazásra jelentös mennyiségü (kb a harmaba) érvénytelen szavazatot elérnem, mivel az elsö lefagyások után Marikáékkal egyetértésben hangsúlyoztuk szavazóknak, hogy azt nem kötelező kitölteni. Illetve volt jópár igen, illetve igen nem összevissza. Annak sikerült kitölteni, aki vizuálisan megjegyezte a tv-ből, hogy a 8 karikából a jobboldali négybe kell x-et tenni.
Az egésznek a zseniális perverzitása ráadásul, hogy olyan politikára szavaztak le lelkesen, ami alapvetően ellenük dolgozik (magas fogyasztási adók, alacsony családipótlék, stb), és közben ott ülök én, akinek ez a politika elvileg kedvez (jövedelemhez kötött családtámogatás, alacsony társasági adó) és próbál ellene dolgozni.”