Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
Ön elszámolta magát, amikor az energiapolitikánkat Oroszországra építette.
„Miniszterelnök Úr!
Indítsunk messzebbről! Az elmúlt hetek legfőbb tanulsága, hogy az ukrajnai háborús helyzetben minden eddigi alapvetésünk érvénytelenné vált: ismét háború tört ki egy velünk szomszédos országban, amire válaszul az egységes nyugati fellépés leválasztotta Oroszországot a világgazdaságról. Ezek a fejlemények néhány hete még elképzelhetetlenek voltak, és egy ilyen helyzetben nem zárhatjuk ki, hogy akár az energia területén is szankciók bevezetésére kerül sor - különösen annak fényében, hogy az Ön orosz stratégiai szövetségese, Vlagyimir Putyin taktikai nukleáris fegyverek bevetését is kilátásba helyezte. Nyilvánvaló, hogy egy ilyen barbár és példátlan lépésre súlyos válaszlépésekre lesz szükség. Ezért komolyan el kell gondolkodnunk a magyar energiabiztonság jövőjén.
Magyarország gázellátása az Önök zsákutcás kül- és biztonságolitikája miatt ma jelentős mértékben függ Oroszországtól, és ez a teljesen egyoldalú kitettség súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Bár ezt nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni, fontos lenne már most megkezdeni az ország energiaellátásának diverzifikálását, hogy ne egy lábon álljon a magyar energiabiztonság. Az, hogy ez eddig nem történt meg, stratégiai mulasztás, és ha ez most sem történik meg, az felér a biztonságunk árulásával, a nemzeti érdek kiárusításával.
Miniszterelnök Úr! Az elmúlt években az Ön oroszbarát kormánya azt hangoztatta, hogy csak orosz gázzal fűthetünk, amin sohasem lehet változtatni, és ha az EU az orosz energiahordozók importját is szankcionálná, télen meg fogunk fagyni, a benzinkutakon pedig nem lesz üzemanyag. Ezzel szemben a helyzet az, hogy az EU többi tagja erőltetett ütemben dolgozik azon, hogy kiszolgáltatottságát az orosz energiahordozóktól szükség esetén akár hónapok alatt csökkentse, és a kieső mennyiséget a jövő téli időszakig pótolni tudja. Csak hogy néhány példát is említsünk: Belgium várhatóan tíz évvel meg fogja hosszabbítani az atomenergia használatát, Németország pedig a minap cseppfolyósított földgáz importokról kötött szerződést Katarral, az Egyesült Arab Emitátusokkal pedig szénhidrogén importról. Mindezt azért teszik, mert nem szeretnének olyan helyzetbe kerülni, mint az Ön kormánya, amikor egyszer csak szembejött a valóság, miszerint a Paks II hitelezését finanszírozó bank is uniós szankciók alá került.
Miniszterelnök Úr! Ön végtelenül rosszul mérte fel a nemzetközi trendeket, és elszámolta magát, amikor az egész energiapolitikánkat Oroszországra építette. Az óriási sikerként beharangozott hosszútávú gázszerződés és Putyin által emlegetett ötöd-ár valójában a világpiaci árakat jelenti. Ha az Önök jelenlegi politikája folytatódik, előadódhat olyan helyzet, hogy az EU27-ek közül egyedül Magyarországon fagyoskodunk majd, és a benzinkutak ellátása is akadozni fog. Többek között ezért kell április 3-án az Önök putyinbarát kormányát leváltanunk, illetve azért, hogy a továbbiakban ne az ostobák nyugalmára alapozott stratégiai semmittevésre pazaroljuk az időt.
A kormányváltásig azonban az alábbi három égető kérdésre várunk Öntől választ:
Milyen azonnali lépéseket tesznek már most az energiakitettségünk csökkentése érdekében?
Folytatnak-e tárgyalásokat bármilyen harmadik országgal azért, hogy az olaj és gázellátásunkat hosszútávon is biztosítsabb alapokra helyezzük?
Milyen azonnali beruházásokat terveznek a megújuló energia területén, amivel fel tudjuk váltani, illetve ki tudjuk pótolni az esetlegesen kieső energiaimportokat?”
(Fotó: Mandiner/Ficsor Márton)