Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Kinek ártana a legtöbbet a gáz- és olajembargó? Magyarországé, Németországé, Ausztriáé a felelős álláspont.
Kinek ártana a legtöbbet a gáz és olajembargó? Alighanem annak az országnak, akit meg akarunk menteni: Ukrajnának.
Ukrajna hazai termelése elég nagy, több, mint a magyar tízszerese, de az országnak így is szüksége van nagyjából egyharmadnyi orosz importra. Most jön az orosz gáz, de ha európai gáz és olajembargó lenne, az pillanatok alatt leállna. Olyan forgatókönyvet ugyanis nehéz elképzelni, hogy az EU nem vesz orosz gázt, de Moszkva attól még ad Kijevnek.
Furcsa háború ez.
Van ugyan egy olyan technológiai érvelés, hogy a gázmezőket nem lehet csak úgy lezárni, mert sérülnének. De vajon nem lehet a gázt elégetni helyben? Sok embernek feltettem a kérdést, aki ehhez ért, nem kaptam meg még minden választ, de Amerikában számos nem hagyományos olajmezőnél ezt teszik – a gázt szimplán elégetik, mert nem éri meg a vezetékeket kiépíteni.
Megtennék-e az oroszok, hogy elégetik azt a gázt, amit Európa nem vesz meg? Ha technikailag lehetséges, biztosan, erkölcsi aggályaik nem lennének.
Ráadásul maga az ukrán termelés is rendkívül sebezhető. A földrajzi elhelyezkedését bemutató térképek eléggé ijesztőek. Az ukrán gáztermelés kilencven százaléka keleten van, vagy már orosz kézben, de mindenképpen az orosz légierő által könnyen elérhető területen. Ugyan Oroszország miért ne tenne meg mindent a gázmezők elfoglalására vagy megsemmisítésére?
Vlagyimir Putyinból ki nem nézi ki az elmúlt hónap után,
Valószínűleg még élelmet és üzemanyagot sem tudnánk eleget küldeni közúton. Nem tudják az oroszok megsemmisíteni Ukrajna maradék kikötőit? Dehogynem. Nem kell elfoglalni vagy blokád alatt tartani Odesszát ahhoz, hogy használhatatlan legyen. Kevés sebezhetőbb dolog van egy kikötőnél.
Visszatérve a gázra: a betárazás időszaka áprilisban kezdődik Ukrajnában is, akár néhány hónap kiesés is végzetes lehetne, ha a hazai termelés nagy részének elvesztésével is számolunk. Az ország a nyarat ugyan túlélné, de a telet nehezen. Nem orosz import maximum Horvátországon, majd Magyarországon át jöhet, illetve talán nyugatról Szlovákián át – de az aligha lesz, ha Európában sincs elég gáz. Nem fog sem Zágráb, de Pozsony sem megfagyni Kijev helyett. Budapest sem, azok sem, akik most meleg lakásaikból hangosan követelőznek és erkölcsileg felsőbbrendűnek érzik magukat. Ráadásul a kapacitás is kérdéses, mire elég az esetleges nyugati export? Nem tudom,
A gázembargó tehát vélhetően végleg tönkretenné Ukrajnát. Felelőtlen erről beszélni, még ha jól esik is lázas arccal magyarázni, hogyan fizetnek meg az oroszok brutális háborújukért.
Ha leáll a gáz, jövő télen Ukrajna fagy meg először. Magyarországé, Németországé, Ausztriáé a felelős álláspont, a többieké a csordaszellem hajtotta érzelmi politizálás. Itt most 20-30 millió ember életéről van szó: ha nem lesz valamilyen kompromisszum és befagy a konfliktus, bibliai méretű katasztrófa várhat Ukrajnára.
Ismétlem, nézzen mindenki a térképekre. A vezetékek áteresztő-képessége, a mezők elhelyezkedése, az LNG-kikötők kapacitása és a szállítás problémái politikusi, értelmiségi, újságírói ésszel nehezen felfoghatók. Nem elég akarni dolgokat: ami fizikai lehetetlenség, nem fog megvalósulni.
Egyébként felhívnám mindenki figyelmét, Zelenszkij használja a „kompromisszum” szót leggyakrabban, a nyugati, lengyel, balti drukkerek szótárában nincs benne. De nem is ők halnak meg most, vagy fagynak meg a jövő télen.
Nyitófotó: ukrán gázmező feltárása 2017-ben (Stringer / Sputnik / Sputnik via AFP)