Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
A NATO voltaképpen sajátjává tette a magyar véleményt, és nem akar Ukrajna fölött légtérzárat.
„Ez nem a mi háborúnk – zengi a magyar kormány, élén Orbán Viktorral, de nem mondja, hogy kié. Illetve dehogynem, hiszen március 15-én végülis megismerkedhettünk mélyenszántó, idevágó gondolatával (vö: pöröly és üllő…).
Ez nem a mi háborúnk, nincs hozzá semmi közünk, hangsúlyozza Szijjártó Péter, majd közli: újabb magyar siker részesei lehetünk, hála a kormányunk helyes álláspontjának. Mert hát a NATO voltaképpen sajátjává tette a magyar véleményt, és nem akar Ukrajna fölött légtérzárat, és egyáltalán nem akarja, hogy a NATO hadviselő félként belekeveredjen ebbe a háborúba. Hogy NATO katonák lépnek majd magyar fölre, az is csak a mi sikerünk; ahogy a magyar külügyminiszter tájékoztatójából kiderül: csatlakoztak a magyar zászlóalj harccsoporthoz, ráadásul már öt ország képviselői tették meg ezt.
Szóval, ha jól értem, Szijjártónak sikerült az atlanti szövetség országainak vezetőivel megértetni, hogy ez nem a mi háborúnk. De hogy akkor miért vállaljuk a szövetség katonáinak fogadását, azt borítsa balladai homály, illetve a kormány kommunikációs bravúr-technikája. A nagyközönségnek elég annyit tudnia, hogy mi nem engedjük, hogy a harcok eszkalálódjanak, netán Nyugat felé tolódjanak, és ezzel megközelítsék a magyar határt, illetve veszélyeztessék az ott élő magyarokat.
Ez tehát nem a mi háborúnk, hozzánk nem jut el és nem ér fel Volodimir Zelenszkij imádsága. Hiába tapsolják meg szerte a világban – jó, Kínában, Indiában nem – az ukrán elnököt, hiába hatja meg az összes jelentősebb ország képviselőit az egykori színész megindító előadása, és érzik ezek a képviselők úgy, hogy segíteni kell, fegyverrel, védekező eszközökkel, amivel lehet, bennünket nem lehet becsapni. Ez a háború nem a mi háborúnk, mi megtesszük, amit lehet, csak a lengyelek fogadnak be több menekülőt, mint mi, innen kezdve pedig hagyjanak bennünket békén. Amúgy még jó is, hogy jönnek Ukrajna felől, végre meg tudjuk magyarázni a népeknek, hogy mi a különbség migráns és menekült között. Az előbbit utálni kell – Semjén szerint a bőrük is különbözik –, az utóbbi a barátunk, mert türelmesen vár a határon, és nem veszélyezteti a biztonságunkat. (Csak úgy zárójelben azért jegyezzük meg: sem a menekültnek, sem a migránsnak minősítettek döntő többsége nem akarna itt maradni, Magyarországon.)”
Nyitókép:Sputnik / Sputnik via AFP