„Főtiszteletű Püspök Urak! Főgondnok Urak!
Elnök Urak! Miniszter Úr!
Professzor Hölgyek és Urak!
Végül, de itt most elsősorban: Tisztelt Rektor Úr!
Ünneplő Gyülekezet!
A református felsőoktatás szükségességéről a rendszerváltozást követően komoly viták voltak. Szükséges-e egyáltalán? Képes-e a 32 évvel ezelőtt szabadságát visszanyert egyház fenntartani és színvonalasan működtetni egy egyetemet. Van-e rá igény? Lesz-e elegendő hallgató és oktató? Biztosítható-e a megfelelő színvonal?
E bizonytalanságban Hegedűs Loránt püspök volt, aki utat mutatott. Talán ő sem volt biztos abban, hogy valamennyi kérdésre határozott igennel lehet válaszolni, de kellően erős hite volt ahhoz, hogy bízzon abban, hogy a reformátusok képesek a legmagasabb szintű elitoktatásban is részt venni és valószínűleg meg volt győződve arról is, hogy ez a döntés – a Károli Egyetem léte és felsőoktatásban vállalt szerepe – biztosíték arra, hogy a magyar történelemben meghatározó szerepet játszó református közélet a rendszerváltoztatást követően is fennmaradjon és megerősödjön.
Aligha van komolyabb visszaigazolása egy döntés helyességének, mint amikor még a korábbi kritikusok is támogatóivá szegődnek. Az ilyen döntéseknek állít emléket az egyháztörténet.
»Ki mérte meg markával a tenger vizét, ki mérte meg arasszal az eget? Ki mérte meg vékával a föld porát, ki tette mérlegre a hegyeket, és mérlegserpenyőbe a halmokat?« – teszi fel a kérdést Ézsaiás próféta.
A tudomány célja a teremtett világ megismerése, titkainak feltárása, megértése és mindezek közjót szolgáló megvalósítása – s ezáltal végső soron az emberek szolgálata. E megismerésnek megvannak a maga szabályai, amelyek magából a teremtésből következnek, s amelyek nélkül nem lehet tudományt művelni.
Az egyházi egyetemek küldetése mindenütt a világon még nagyobb jelentőségre tett szert a XXI. században. Mentenünk kell a menthetőt. Különösen a társadalomtudományok területén csak az egyházi egyetemekre számíthatunk, ha gátat akarunk vetni a tudomány progresszív szemléletű kisajátításának. Bár hazánkban is tudnánk aggasztó példákat mondani, de hogy ilyen „apolitikus időszakban” a templom falain belül folytatott aktuálpolitika vádját távol tartsuk magunktól, – különösen amikor egy még hivatalban lévő miniszter egy korábbi miniszter püspöki szolgálatával köszönti a Károli Egyetem korábban miniszteri tisztséget betöltő rektorát – biztonságosabb az Egyesült Államok példájára hivatkozni.