„»Még a baloldali Simor András is bírálta Róna Pétert«, »A baloldali volt jegybankelnök keményen szidja a baloldal köztársaságielnök-jelöltjét«… Ilyen és ehhez hasonló címek özönlötték el a kormánypropogandát, miután az egységes ellenzék bejelentette, hogy Róna Pétert jelöli köztársasági elnöknek.
A kormányoldal tehát azzal támadja az ellenzéki köztársasági elnökjelöltet, hogy az általuk »baloldalinak« nevezett volt jegybankelnök, Simor András a bejelentés kapcsán »nekiment«. Simor András szerint Róna Péter egy »teljesen erkölcstelen figura« és a többi budapesti üzletember sincs jó véleménnyel róla. Az erkölcstelenséget bizonyítandó Simor András hozzátette:
»A kétezres években volt szerencsém egy könyvvizsgálással is foglalkozó nagy nemzetközi tanácsadó céget vezetni. Azalatt a hét év alatt, amíg ott voltam, egy esetben mondtuk azt, hogy egy ügyfél mérlegét nem írjuk alá, és inkább lemondunk a megbízatásunkról. Az ok az volt, hogy olyan összegeket számoltak el bevételként, amelyek nem voltak valósak, így a pénzügyi beszámolójuk nem a valóságot tükrözte« – mondta a volt jegybankelnök a NABI-ról, amelynek igazgatósági elnöki posztját Róna Péter töltötte be.
Ami Róna Péter erkölcsiségét illeti, azt nem tudhatjuk, pontosan mi történt a NABI-nál, Róna Péternek illene tisztáznia magát, ha tudja. Tudunk azonban egy másik, egészen más mértéket öltő erkölcstelenségről, mégpedig a devizahitelezésről… Ajánljuk az olvasók figyelmébe Róna Péternek a 2012-es, Schiffer Andrásnak címzett kiszivárgott levelét.
A levélben a közgazdász leírja, hogy »a devizahitel egyáltalán nem hitel, hanem egy olyan befektetés a hitelfelvevő részéről, aminek az a lényege, hogy az összes, kivétel nélkül az összes profit a banké, az összes kockázat pedig a hitelfelvevőé«, és akik a devizahitelt lehetővé tették, »több mint egymillió embert fosztottak meg mindenüktől«. Róna Péter meg is nevezte, kiket tart elsőszámű felelősöknek ezért a »disznóságért«, akik miatt »életek százezrei mentek helyrehozhatatlanul tönkre«, és akik elmondása szerint »kóklernek« nevezték, amikor »kétségbeesetten próbálta leállítani a devizahitelezést«: Járai Zsigmond, Király Júlia, Simor András, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon, Oszkó Péter és Felcsuti Péter.”
Nyitókép: MTI / Magócsi Márton