Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az Amazon mitológiát hamisít.
„A Gyűrűk Ura monumentális alkotás, azon ritka művek egyike, amikhez fel tudott nőni a filmadoptáció is. Azért lehet gyakorlatilag minden képkockájából ütős mémet csinálni, mert egyetlen olyan mondat vagy jelenet sincs benne, ami ne komplex archetipikus szimbólumrendszert integrálna.
A Hobbit egyértelmű hanyatlás volt ehhez képest, de még meg lehetett magyarázni az elgiccsesedést azzal, hogy a regény is gyerekeknek szóló mesekönyv, mintha maga Zsákos Bilbó írta volna öreg napjaira (és ez a magyarázat is legkésőbb a rémesen hollywood-i, a könyvben egyáltalán nem létező tünde-törp szerelmi szálig állhatta csak meg a helyét).
És igen, a Gyűrűk Ura sosem volt inkluzív, sőt: az egész rendszerében nagyon fontos szerepet kapnak fajok, és azon belül is a vérvonalak. Többnyire a nyugati fehér ember legendáriumát dolgozta bele Tolkien egyetlen olyan hatalmas és átfogó univerzumba, amihez foghatót azóta sem alkottak. Így született meg a fantasy, ami a közhiedelemmel ellentétben nem egyenlő a tündérmesével, hanem éppen attól fantasy, hogy a kitalált univerzum a mesejelleg mellett pontosan vezetett kozmikus rendszerrel rendelkezik.
Fehérbőrű, hangsúlyozottan szőke hajú tündék, fehérbőrű hobbitok, fehérbőrű törpök, fehérbőrű gondoriak, rohaniak (utóbbiak szintén többnyire szőkék), folyóköziek és dúnadánok, még Bombadil Toma és felesége, Aranymag is fehérek. A sötétebb bőrszínt egyedül a Szauront szolgáló keletlakó és haradi seregek esetén sejteti Tolkien, meg persze a koboldoknál és az uruk-haioknál (a morgul orkoknak csak a vére színét írja le feketének emlékeim szerint). Ráadásul még csak arra sincs lehetőség, hogy úgy próbáljuk utána belemagyarázni, hogy ez vagy az fekete volt, mint ahogy Rowling tette Hermionéval (ami szintén abszurdum, és nehezen kivitelezhető, főleg a sokszor alkalmazott »blushed« vagyis az »elvörösödött« ige miatt, amit eddig sosem hallottam még fekete szereplők vonatkozásában). Tolkien egyik legfőbb kézjegye, hogy keveset bíz az olvasó kidolgozására, hosszan, szemléletesen és részletesen írt le mindent (és ha ez még mindig nem lenne elég, rajzolt is).”
Nyitókép: YouTube