Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Falusi Mariann tökéletes választás volt a kliphez.
„Szinte minden kliped aktuális közéleti, politikai ügyeket dolgoz fel – született már számod a klíma védelméről, a free SZFE-ről, a hajléktalanságról, a covid-járványban dolgozókról, vagy épp az oktatásról. Az új számod a melegellenes »gyermekvédelmi« törvényre rezonál, megemlítve annak legismertebb elemeit, például a televízióban megjelenő melegek ábrázolását, vagy épp az iskolai felvilágosítás, az LMBTQ-érzékenyítés ellehetetlenítését. Miért választottad épp ezt a témát?
Az LMBTQIA rövidítésben az A betű – bár alapvetően az aszexualitást jelöli – de egyben az angol »sally«-t vagyis szövetségest is jelenti és azokra az emberekre mondják, akik heteroszexuálisak ugyan, de támogatják ezt a közösséget és kiállnak értük. Pont, mint én. Az LMBT+ közösség tagjai ugyanúgy magyar állampolgárok, mint a heteroszexuálisok, mégis, egy egészen elképesztően gusztustalan politikai hadjárat és retorika, ellenségkép-gyártás indul ellenük. Ha csak egyetlen egy embernek erőt ad ez a klip, nem is feltétlen ahhoz, hogy előbújjon vagy elmondja magáról, hogy ő nemi identitásában, szexuális orientációjában hova tartozik, hanem csak nemes egyszerűséggel ahhoz, hogy ne féljen, hogy legyen bátorsága vállalni önmagát, hogy tudja: nincs egyedül, hogy nyugodtan mehessen az utcán kéz a kézben a párjával, már elértük a célunkat. Én heteroszexuálisként olyan országban szeretnék élni, ahol nincs szükség egy ilyen klip elkészítésére, mert úgy élünk egymás mellett, mint ember az ember mellett. Ha én a feleségemmel kéz a kézben megyek az utcán, minket sose fognak leköpni.
De ha egy meleg pár, vagy olyan valaki teszi ezt, aki másképp néz ki, kicsit kirívóbb, az számíthat arra, hogy leköpik, inzultálják, megütik, lökdösik. A Háttér társaság felmérése alapján a homofóbtörvény elfogadása óta felerősödtek az LMBTQIA közösség tagjai ellen elkövetett bűncselekmények száma, mind fizikálisan, mind verbálisan, miután a kormány legitimizálta ezt a viselkedésformát, és lehet szabadon gyűlölködni. Holott ha belegondolunk, magyar állampolgárokról beszélünk. Senkit nem lehet kizárni ebből az országból. Hivhatod ezt naivitásnak, de én inkább optimistának tartom magamat, és úgy gondolom, hogy ha egy elfogadóbb és nyitottabb társadalomban fogunk élni, akkor olyan országot fogunk tudni építeni, ahonnan nem elmennek az emberek, hanem inkább visszajönnek.
Hogyan került a képbe Falusi Mariann énekesnő, a Pa-dö-dö egyik frontembere?
Egy olyan refrént akartunk írni, ami képviseli ezt a fajta a szabadságot és nyitottságot – de egyszerűen nem tudtam jól megírni a refrént. Ezért végül felhívtam Mischl Róbert dalszövegírót, és ő írta meg azt a négy sort helyettem. Az, hogy ennek a feléneklésére pedig Mariannt kérjük fel, az a klip rendezőjének, Duda Évának az ötlete volt. Tökéletes választás volt! Mikor felhívtam és megkérdeztem, elvállalná-e, kérte, hogy küldjem át neki a szöveget - aztán csak annyit kérdezett, mikor és hova jöjjön. Szerintem egy nagyon erős felkiáltójel, hogy ő énekli ezt a refrént, mivel az ő vagánysága, hangja, attitüdje, jól ellenpontozza az általam ebben a klipben képviselt visszafogottságot. Amit ők képviselnek Lang Györgyivel énekesként, művészként és emberként, az számomra nagyon fontos.”
Kép forrása: Youtube