„A lényeg az, ha tényleg a járványügyi szempontok a döntőek, az ellenzéki népszavazásnak is aznap kell lenni!Az ombudsman válaszában két lényeges dolog van. Azt írja, bár valóban csak országos népszavazást lehet kezdeményezni és tartani, az Országgyűlés »megteremtette annak törvényi lehetőségét is, hogy az országos népszavazás az országgyűlési választásokkal egy időben legyen megtartható. Amennyiben az országgyűlési választás és a népszavazás azonos időpontban kerül megtartásra, ez a járványügyi kockázatok növelése nélkül tenné lehetővé a népszuverenitással összefüggő alapjogok gyakorlását a választópolgárok számára.« Vagyis a választásokkal egy napon megtartott országos népszavazás nem növeli a járványügyi kockázatot, míg a más napon tartott helyi (vagy akár országos!) növelné.
A másik lényeges állítás, hogy csak akkor alkotmányos a tilalom, ha azt időnként felülvizsgálják. Idézem, »elvi jelleggel« a népszavazás kapcsán is felhívhatóak lehetnek az Alkotmánybíróságnak a gyülekezési jog kapcsán tett megállapításai. Eszerint »alkotmányos követelmény (...), hogy a jogalkotónak észszerű időközönként meg kell vizsgálnia, hogy a korlátozásra okot adó körülmény továbbra is indokolja-e az alapjog felfüggesztését«. Az ombudsman szerint »a jogalkotónak a helyi népszavazás korlátozása kapcsán is azt kell folyamatosan vizsgálnia, hogy az ezen alapjog korlátozására okot adó körülmény, a járványhelyzet alakulása indokolja-e az adott alapjog gyakorlásának további felfüggesztését.«
Két dolog tehát kiderült: egyrészt ha megtiltják egy alapjogunk gyakorlását, akkor az a minimum, hogy rendszeresen megvizsgálják, járványügyileg indokolt-e a fenntartása. Nem »utánanéznek«, mint Gulyás Gergely mondta, aztán soha többé nem hallunk róla. Tudjuk, hogy nem szeretik, ha helyben mozgolódás van, és a saját sorsukat a saját kezükbe akarják venni az emberek, nálunk Pest2-ben is több ügyben a helyi népszavazás tudna tiszta helyzetet teremteni. De ha akkor itt a különbségtételnek járványügyi indoka van, egy biztos: akkor csak a választások napján lehet megtartani a Fudan népszavazást is. Várjuk a kormány reakcióját, megyünk tovább!”
Fotó: MTI/Kovács Tamás