A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
A nemzeti konzultáció eredményét a kormányfő mindig előveheti hivatkozási alapul.
„Megnyugodhat mindenki itthon és külhonban egyaránt: a gazdaság újraindítása 2020-2021-ben demokratikus módon történt, és az ezt szolgáló nagyszerű eszköz ezúttal sem volt más, mint nemzeti konzultáció – a 11 éves NER-korszakban 11.. Legalábbis a magyar kormányfő olvasatában ez történt, erről próbálta meggyőzni a jogállamiságot hiányolókat budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján.
Bár Orbán Viktort azért elragadta a hév, amikor kétmillió támogatóról beszélt, hiszen a kormány honlapja szerint még a másfélmilliót sem érte el azoknak a száma, akik – feltehetően sok-sok töprengés után – rábólintottak azokra a furfangos kérdésekre, amelyek azt firtatták, emelkedjen-e a minimálbér vagy az öregségi nyugdíj összege.
Bár akadtak olyan szakemberek, mint Hann Endre közvéleménykutató, aki sajnos nem bukkant rá a miniszterelnök által demokratikusnak hirdetett eszközökre, és úgy vélte: »A konzultációs kérdőív a kérdésfeltevés módjában, a mintavételi csoportban és a válaszlehetőségekben is eltér egy releváns eredményt hozó közvéleménykutatástól. A kérdések tendenciózusak és irányítottak, gyakran tényszerűen hamis állítások vezetik fel őket. Egy közvéleménykutatás esetében nagyon fontos a reprezentativitás, amelyet itt a nagy mintával igyekszenek valamelyest helyettesíteni, de egy valódi közvéleménykutatásban elképzelhetetlen lenne, hogy önként jelentkezőkkel, válogatás nélkül készüljön.«
Ezek szerint a nemzeti konzultáció eszköz csupán, korábban elhatározott kormányzati döntések propagandisztikus megerősítése a Fidesz saját táborában. »Eredményét" viszont a kormányfő mindig előveheti hivatkozási alapul, ezúttal épp a gazdaság újraindításának méltatására.
Józan ésszel azt senki sem tagadhatja, hogy a járvány okozta, viszonylag rövid ideig tartó sokk után Magyarország meglehetősen hamar talpra állt. Ehhez azonban a nemzeti konzultációk összességében 40 milliárd forintot meghaladó árú, ugyanakkor teljesen felesleges kampánya egy jottányit sem járult hozzá, közgazdasági nyelven szólva ezt a hatalmas összeget »elégették«.”
Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd