„Mely magyarországi szentek élete kerül bemutatásra?
A bemutatásra kerülő 13 élet között elsősorban az Árpád-házi szentek, mint Szent István és Szent László királyok, Szent Imre herceg, aztán az akkori világ nagy női példaképei: Szent Erzsébet és Szent Margit, valamint Szent Piroska és Szent Kinga. Az Árpád-házon kívüli szentek között szerepelni fog Anjou Szent Hedvig, Szent Gellért, Boldog Mór, Skóciai Szent Margit, Boldog Özséb, valamint Kapisztrán Szent János.
Református lekészként hogyan látja a katolikus egyház szentjeit? Mi lehet a szentek üzenete a ma embere számára?
Nem osztom a szentektől való merev konfesszionális idegenkedést. A katolikus egyház szentjei példaként állnak előttem, hitben és életvitelben élenjáró testvéreink. Ahogy Heinrich Bullinger írja a református egyház hitvallásában: »Nem haszontalan dolog a szentek emlékezetét a nép figyelmébe ajánlani és a szentek szent példáit követés végett mindenki elé odaállítani.« A szentek gondjai éppen olyanok voltak, mint a ma emberéé, azzal a különbséggel, hogy gondjaikat az Isten akarata és az örökkévalóság szempontjából kezelték. Ezért képesek minket is megtanítani arra, hogy a korszellemmel ellentétben bizonyos élethelyzetekben miképpen élhetünk Istennek tetsző és emberhez méltó életet.
Richly Zsolt Luther című sorozata, valamint Rófusz Ferenc Az utolsó vacsora című alkotása után szakrális témák is megjelentek a magyar animáció világában. Hogyan látja, a műfaj megfelelő arra, hogy komoly témákat fogalmazzunk meg velük?
Nagyon fontos, hogy az említett példák esetében olyan animációs filmek is készültek – és reményeink szerint készülni fognak a jövőben –, amelyek nem elidegenítő mítoszként vagy történeti meseként mutatják be az elmúlt háromezer év hitvilágát, hanem belülről, a hívő ember Isten előtti remegéséből. Mint Dávid király a zsoltárjaiban. Az animáció ennek a lelki, szellemi megközelítésnek a legkiválóbb műfaja, hiszen mind a teret, mind az időt a végtelenségig tudja sűríteni, a teológiai és erkölcsi gondolatokat sajátos mozgóképi világával a leghitelesebben és legérthetőbben elvonatkoztatni. Elég utalnom Paul Tillich protestáns teológusra, aki szerint a vallásos kifejezés stílusa az expresszív, amely a forma széttörésével segíti elő a tartalom uralmát. Véleményem szerint ennek az expressziónak éppen az animáció a legalkalmasabb eszköze.”
Kép forrása: Kecskemétfilm Kft.