Elszabadultak a villamosenergia-árak az európai tőzsdéken

2021. szeptember 17. 13:42

A tervezőasztalon működő energiapiaci utópia az első pofonokat körülbelül öt éve kapta a valóságtól.

2021. szeptember 17. 13:42
Hortay Olivér
Origo

„Végleg megdőlni látszik az a korábban megingathatatlannak hitt vélemény, ami a megújuló alapú termelő kapacitások növekedésétől a villamosenergia-árak szisztematikus csökkenését várta. Az európai kutatók és szakpolitikusok körében uralkodóvá váló gondolat arra az alapvetésre épült, hogy az időjárásfüggő technológiák – elsősorban a nap- és szélerőművek – működtetésének rövidtávon nincsenek költségei (hiszen nincs szükség üzemanyagra és kiszolgáló személyzetre), így a termelők közötti versenyben a kapacitások üzemeltetői addig fogják csökkenteni eladási ajánlataikat, míg végül az energiapiaci árak nulla közeli szintre süllyednek, és a fogyasztók közel ingyen juthatnak tiszta energiához.

A tervezőasztalon működő energiapiaci utópia az első pofonokat körülbelül öt éve kapta a valóságtól. Akkor úgy tűnt, hogy a támogatásokkal megépülő időjárásfüggő megújuló erőművek arányának növekedése valóban csökkenti a piaci átlagárakat, azonban ezzel párhuzamosan megjelennek olyan időszakok, amikor a kiszámíthatatlan kapacitások szükségtelenül sok vagy túl kevés energiát termelnek, ami az ártüskék gyakoriságának és méretének növekedését eredményezi. A helyzetet súlyosbította, hogy több európai ország megkezdte azoknak a hagyományos erőműveknek a kivezetését, amelyek a szűkös időszakokban képesek lettek volna kiegyenlíteni a rendszert. Bár az intő jelek hatására számos szakértő felvetette, hogy a kockázatok növekedése miatt érdemes lenne megfontoltabban haladni az európai villamosenergia-hálózat dekarbonizálásával, a szakpolitikusok inkább tovább fokozták a hagyományos erőművek kivezetésének és a megújuló kapacitások növelésének sebességét. A döntéshozók jelentős része a rendszerszintű problémák megoldását a tagállami energiapiacok összekapcsolásától (és így az időjárásfüggők nagyobb földrajzi diverzifikációjától), valamint a fogyasztói reakcióktól (azaz az energiaigény szerkezetének átalakulásától) várták. A napokban zajló események azonban minden korábbinál egyértelműbben mutatják, hogy a kihívásokat nem lehet a szőnyeg alá söpörni, mert a radikális átalakulás gazdasági és társadalmi következményei túlnőnek az energiapolitika hatáskörén.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Friedrich Ferdinand von Beust
2021. szeptember 18. 08:15
Ha 2002-ben, 2006-ban nem baxák át a komcsik a népet (D-209/Böszme) akkor most annyit kérhetnénk a Paks 2 termelte áramért amennyit nem szégyellünk.
Gèbi
2021. szeptember 17. 20:54
Vajon ki volt olyan hülye hogy elhitte, hogy csak megújuló energiával majd minden megoldódik. Még most is bohóckodnak, ahelyett, hogy tudomásul vennék, megfelelő energia tároló berendezés és hagyományos erőművek nélkül nincs energia biztonság.
jóember
2021. szeptember 17. 17:58
Annak idején hogy rá cuppant a hazai ellenzék a megújúlók propagálására. Szél Bernadett, Smuck, nameg Fegyőr a minireaktoraival. Ezek gondolkodás nélkül vették, veszik át, amit nyugaton hallanak. Eszük nincs, hogy meg is értsék, amiről beszélnek. És mindezt úgy, olyan arroganciával adják elő, mintha itt csupa analfabéta élne, mint akik kettőig sem tudnak számolni. Nem gyerekjáték az energiaellátás hogy hozzá nemértő politikusok hozhassanak döntéseket benne. De van itt egy másik probléma is, amit ugyan így teljes erőbedobással igyekszik brüsszel tönkretenni, ez a mezőgazdaság. Addig-addig erőltetik a faszságukat Timmermansal az élen, amik ellen persze minden tagállam szakminisztere felháborodottan tiltakozik, hogy az energiaellátási problémák mellé bejön az élelmiszer ellátási válság. Na azok lesznek majd csak a kemény idők. Mint a nyolcvanas évek Romániája.
Emery4919
2021. szeptember 17. 17:56
1. Zöldenergia nincs (legfeljebb sötétzöld, mint ezt itt szellemesen Valamelyikötök, asszem Vasaló) megírta. 2. Ha lenne, az energia kis veszteségű továbbításához legalább 1 millió V-os (vagy még több) távvezetékeket kellene építeni.... Ez meg ugye nem megy az EM sugárzás miatt, meg hát a sűrün lakott területeken nincs erre lehetőség. 3. A napelem (meg a tároláshoz szükséges akku) qurvára környezetszennyező lesz, ha majd elkezdik szétszedni. Először meg kellene csinálni a szennyezésmentes napelemet és aksit (már foglalkoznak vele). Na de hol van az még? A szélerőművek meg drágák (most kezdenek szembesülni a karbantartási költségekkel is). 4. Az atomerőművek veszélyesek (bár az újak már talán nem). 5. Lehet, hogy a fúziós erőmű megoldja a problémát. Véleményem szerint legfeljebb az unokáinknak. 6. A rengeteg pénzt inkább a népesség szaporodásának megakadályozására, sőt csökkentésére kellene/kellett volna fordítani. Még emlékszem az általános iskolai rutinkérdésre ('50-es évek): Mennyi a Föld lakossága? Hát mennyi b+, 3 milliárd. Mi a fasznak annyi nigger meg arab, meg kínai, meg indiai, stb? 7. Rábasztunk. És most a németek. Épp most tolják ki a beláthatalan jövőbe a szénerőművek teljes lekapcsolásának időpontját. A franciák meg röhögnek a markukba az atoerőműveikkel. Nem csodálkoznék, ha a fritzek egy-két atomerőművet ismét beindítanának.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!