Kiakadtak a spanyolok: a hatóságokat hibáztatják a villámárvíz után, kétezer embert még mindig keresnek
A valenciai régióra néhány óra alatt egy átlagos év összcsapadéka zúdult le.
Három hét távlatából most már tisztábban látszik, hogy mi és miért történt.
„Eddig 179 halálos áldozatról tudunk, de ez feltehetőleg még mindig nem a végleges szám, a romokban valószínűleg vannak még áldozatok. A biztosítótársaságok az anyagi kárt ötmilliárd euróra becsülik, az állami szervek becslése szerint kétmilliárd lehet az utakban, hidakban és vasúti sínekben keletkezett kár.
Az árvíz július 15.-én éjszaka pillanatok alatt öntötte el Észak-Rajna-Vesztfália és Rajna-Vidék-Pfalz több keskeny völgyét, ahol néhány települést a szó szoros értelmében magával sodort. Az éjszaka folyamán egy ritka, de nem kivételes meteorológiai helyzet következtében helyenként rövid időn belül négyzetméterenként 400 liter eső esett. Az anyagi kár rövid távon ugyan nem volt megelőzhető, de ez egyáltalán nem igaz az emberi áldozatokra vonatkozóan.
Hannah Cloke, brit hidrológia professzor, az európai árvízvédelmi riasztórendszer EFAS egyik kezdeményezője, már egy nappal később, július 16.-án, súlyos vádakat emelt a német hatóságokkal szemben. Az EFAS négy nappal a katasztrófa előtt egyértelműen felhívta a figyelmet a közelgő veszélyre és értesítette a felelős német hatóságokat. Azok azonban nem riasztották az érintett települések lakosait, sem a közmédia, sem a helyi rendvédelmi szervek nem adtak ki figyelmeztetéseket, és nem szólalt meg a kevés, még meglévő sziréna sem. A veszélyeztetett településeket nem ürítették ki.
A riasztás és a kiürítés elmaradásáért azonban senki sem érzi magát felelősnek. Horst Seehofer belügyminiszter épp úgy visszautasított minden bírálatot, mint Armin Schuster, a német katasztrófavédelem vezetője. Ők állítólag továbbították a riasztást, mindent megtettek, amit kellett, csak a helyi szerveknél történt mulasztás. A legnagyobb rejtély azonban az, hogy a hatalmas német állami televízió és rádió, amely az adófizetők milliárdjait zsebeli be, miért nem hívta fel a lakosság figyelmét a közelgő veszélyre. Miközben megállás nélkül a közelgő klímahalállal riogatják a közönséget, a valódi veszélyek nyilván nem keltik fel érdeklődésüket. A WDR, Észak-Rajna-Vesztfália állami TV- és rádióadója, és az SWR, Rajna-Vidék-Pfalz állami TV- és rádióadója, a meteorológiai intézet jelentései ellenére sem tartotta feladatának a lakosság figyelmeztetését, és a mai napig sem látja úgy, hogy hibát követett volna el.”