„EMOJIS NEMZETI KONZULTÁCIÓS PLAKÁTOKRÓL, EGYSZERŰEN-RÖVIDEN, 10 PONTBAN.
1. Amióta megjelentek a plakátok rendszeres témája a sajtónak. Az ügy jól »zörgeti« a nyilvánosság szenzorait, meglepő módon már több, mint egy hete kitartóan borzolja a kedélyeket.
2. A témáról megkérdezett az ATV is, Kárász Róberttel beszélgettem a Startban (link a szöveg végén). Úgy gondoltam, hogy a keddi beszélgetés is már egy kicsit lecsúszott a témáról, de ebben tévedtem. Még tegnap, szerda este is index címlapon első helyre került a téma, sokat foglalkozik vele a sajtó. Jó kis könnyed témája ez a nyári politikai uborkaszezonnak.
3. Mindig úgy tekintettem a kommunikációra, mint hatástudományra. Bizony a kommunikáció nem esztétikai kérdés. Lehet az alapján is vizsgálni, de akkor a lényege elsikkad a szemünk előtt és grafikusi látásmódra szűkülnek a szempontjaink. A tetszik nem tetszik kérdéssé egyszerűsítése a témának hozza magával a róla beszélők politikai véleményének egy az egybeni áthúzását. Láttam én már nagyon kitalált, szép feliratot óriásplakáton csak éppen olvashatatlan volt. A kommunikációban minden a hatás szempontja alá rendelt. Végül itt is az méri majd meg a sikerét hányan töltik ki a konzultációt. Az eredmény minősít.
4. Az innováció ebben a kommunikációban az, hogy egy, a digitális üzenetekben már megszokott kommunikációs forma új eszközre került. A messengeren megszokott tartalom óriásplakátokon és a city light eszközein fut. Milyen kevés kell ahhoz, hogy felkapjunk a fejünket: ez a kis szokatlanság elég hozzá.
5. Amikor elmegyek interjút adni előtte megnézem, meghallgatom azokat, akik ebben a témában már megnyilvánultak, ha előtte történt ilyen. Egyrészt szemléletformáló, sokat lehet tanulni belőle, másrészt olyan »előadást« várnak tőlem, ami még nem hangzott el, amiről még kevéssé esett szó. Keddi interjúra készülve megnéztem az Egyenes beszéd »Fiatalos plakátkampány« című pénteki beszélgetését. Mit mondjak, teljesen szürreális élmény volt. Az esti műsor mindhárom szereplője szorgalmasan azon dolgozott, hogy az ügyet arra használja, hogy sokadszorra elmondhassa: a kormányzati kommunikáció gátlástalan, újra elismételhessék ez nem is konzultáció, csak megvezetése, lenézése az állampolgárnak. Végülis politikai műsor, ahol a politikai tartalom az elsődleges, de valahogy a kommunikáció szakmai szempontok már nem fértek el. Elképzeltem, ahogy a szereplők a műsor végén felálltak a székükből és küldtek néhány frappáns üzenetet a telefonjukon...szépen feldíszítve emojikkal.