Vadászat a patriótákra

2021. június 17. 09:05

Egy patrióta- és nemzetikonzervatív-ellenes egységet láthatunk kibontakozni, amely a rombolásban elképesztően sikeres, na de építeni és kormányozni képes-e? Az amerikai és izraeli politikai események magyar tanulságai.

2021. június 17. 09:05
Pócza István
Vendégszerző

Három-négy évvel ezelőtt kezdett a hazai és a nemzetközi sajtó egyfajta egységként, vagy ha úgy tetszik tengelyként beszélni Donald Trump akkori amerikai elnökről, Benjamin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar miniszterelnökről.

A jelzők természetesen erősen nézőpont- és narratívafüggők voltak. Az egyik oldal a megújulás, a remény hármasaként látta őket, amely a nyugati típusú demokráciát visszatérítheti az eredeti rendeltetésének irányába; a másik oldal pedig nemes egyszerűséggel a gonosz tengelyeként, vagy nemzetközi fasiszta összefogásként beszélt erről, amely új háborúkba sodorja a világot, de elhozhatja akár a világvégét is. 

Ha azonosságokat igyekeznénk keresni a három vezető között, akkor azt talán legjobban a patriotizmus és a nemzeti konzervativizmus kifejezésekkel írhatnánk le. Természetesen a politikai rendszer, a kommunikációs technikák és a vérmérséklet tekintetében jelentős eltérések álltak fent, de a patrióta és nemzeti konzervatív logika mindhárom politikus esetében jól látható közös halmaz. 

Az is világos, hogy a három politikus értékvállalása, s egymás irányában egyre erősödő szimpátiája, együttműködése nagyon szúrta a szemét a baloldali és liberális oldal képviselőinek, akik liberális demokrácia és a nyílt társadalom eddig elért eredményeit féltették e politikusoktól. Tették ezt joggal, hiszen egymástól függetlenül, illetve együtt is egyre többször fejezték ki, hogy nem értenek egyet azzal, hogy a demokrácia kizárólag liberális értékeken szerveződik; ahogyan azzal sem, hogy a nyílt társadalom a jövő, a megoldás a világ minden problémájára. 

Elindult tehát egy összefogott kommunikációs és politikai hadjárat, amelynek célja ezeknek a politikusoknak a vezető szerepből való eltávolítása, a patrióta és nemzeti konzervatív gondolkodás és értékek kiszorítása, száműzése, szélsőségnek nyilvánítása. Ez a kommunikációs hadjárat külön-külön természetesen már hosszú évek óta folyt az Egyesült Államokban, Izraelben és Magyarországon.

A 2020-as amerikai elnökválasztással azonban elindult valami új, aminek az előjeleit, próbálkozásait Európában jó néhány éve láthatjuk, tapasztalhatjuk: egy patrióta- és nemzetikonzervatív-ellenes egységfront létrehozásának előkészítése. 

A politikában semmiképp sem nevezethő új jelenségnek a valami elleni önmeghatározás logikáját, illetve valaki vagy valami elleni – sokszor átmeneti – összefogás létrehozása. Amiben ez az erőfeszítés tagadhatatlanul újat hozott, az az egymással szinte kibékíthetetlenül ellentétes nézeteket vallók egy csoportba terelése a radikális baloldaltól kezdve az egyre többször egymással is versengő csoportokat alkotó meleg és LMBTQ-mozgalmakon, az ezekkel szinte összeegyeztethetetlen bevándorló, s ezen belüli külön érdekes csoportot alkotó iszlám közösségeken át,az elégedetlen konzervatívokat is érintve egészen a már-már szélsőjobboldalig. Az egész együttműködés súlypontja pedig valahol a baloldali, még inkább a liberális tábor körül található, amely mozgatórugója is ennek. 

Amit ma láthatunk, az az, hogy ennek a patrióta- és nemzetikonzervatív-ellenes egységfrontnak a tevékenysége eddig kifejezetten eredményesnek bizonyul, hiszen Donald Trump nincs már hatalomban, a közelmúltban Netanjahu is elveszítette a pozícióját. De milyen áron, illetve milyen jövőkép mellett? Ezt a kérdést azért is fontos feltennünk, s a választ jól megfontolnunk, mert a 2022-es választásra készülődve hatalmas készülődést láthatunk, amelynek a célja Orbán Viktor elmozdítása.

Csak néhány kérdés az eddigi amerikai és izraeli tanulságokat látva: biztosan minden problémát megold, ha a liberális elit által nem kedvelt szereplőket elmozdítják? Lehet-e tartós együttműködést, politikai stabilitást építeni egyetlen ember minden áron való elmozdításának görcsös akarására? Működőképes politikai formáció hozható-e létre ideológiailag és politikailag teljes mértékben különböző értékeket és érdekeket képviselő csoportok összefogásával? Mielőtt beszállnánk valaminek a rombolásába, érdemes feltenni a kérdést: az összefogás építeni is képes, vagy csak rombolni; tud és akar valamiért dolgozni vagy csak valami ellen? 

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Madár58
2021. június 18. 03:19
1. A cikk jól összefoglalja a jelenlegi helyzetet. 2. Korrupció? Mindig is volt, mindig is lesz. Az 1989-90-es rendszer-átmentéskor és utána is óriási volt ("privatizáció", állami szintű olajszőkítés stb.), valamint a 70-es évektől 2010-ig is eltartó "Impexek kora" - amikor az államadósság többszörösét "mentették ki" az országból. Gyurcsány és az Apró-Dobrev-klán rablógazdálkodása egy külön történet. (Olvassátok el Mező Gábor tényfeltáró cikkeit .) 3. Orbánnak a politikai teljesítménye akkor is értékelendő, ha a korrupció jelen van. (Más szavakkal: az ő leváltásával nem szűnne meg, sőt még nagyobb lenne. KariGeri töketlenségei a fővárossal meg a Lánchíddal is magukért beszélnek.) Orbán nélkül már itt lennének az ál-migránsok, és épülnének a mecsetek országszerte. Dobrev-ballibsi uralom esetén "progresszív fejlődés" címszóval önkielégítésre meg a nemük változtatásra tanítanák a gyermekeinket az óvodában/iskolában. 4. Most Amerika és a globalista Nyugat a szocializmussal (is) kacérkodik, ál-szeretettel meg ál-toleranciával kampányol, de nekünk nemcsak a szoci-komcsi éráról vannak történelmi tapasztalataink, hanem még a "migráns" törökök/iszlám uralmáról is.
polnemkor
2021. június 17. 12:01
Amit a szerző pedzeget az a "nemlétező" normál működése. Az érdekes inkább az, hogy hogyan tudott néhány országban hosszabb-rövidebb ideig annak ellenében átmenetileg hatalomhoz jutni az értékkonzervatív tábor. Gondolkodó ember számára persze egy percig sem volt kérdéses, hogy ezek az "anomáliák" ki lesznek küszöbölve, ezek a "lázadások" le lesznek verve.
tomtam
2021. június 17. 11:14
A politikai osztály polarizálódásáról van szó, vannak, akik benne vannak a hatalomban, vannak, akik nincsenek. Sok esetben egyszerű matematika belátni, hogy eredményhez vezető választóközönség csak összeadással jön létre. Ez a politikai struktúra építés zajlik a kritikai elméletek felhasználásával és a tradicionális elvek feladásával. Biden győzött (messze vannak, nem tudjuk, hogy) Netanjahu vesztett (a viselt dolgairól nem sok részletet tudhatunk) de hogy mi lesz Amerika és Izrael közeljövője, azt majd meglátjuk, nem lesz egyszerű. Az biztos, hogy a hatalom megszerzéséért összeigazodó elitrész a tradicionális államoknak úgy tesz nagy kárt, hogy semmi jövőképe nincs.
Fideath
2021. június 17. 10:09
Trump azért vesztette el a választásokat mert nem hitt a koronavírus valós veszélyében, nem tette meg a szükséges intétkedéseket, így irdatlan pusztítást okozott Amerikában a vírus mind emberéletben, mind a gazdaságban. Netanjahu meg egy korrupt bűnöző, jelenleg ügyészségi vizsgálat folyik ellene 500 millió dollár elsikkasztása miatt. Orbán szintén egy korrupt bűnöző, de ezt már senkinek nem kell bemutatni. NEM a konzervativizmust akarják elmozdítani hanem a korrupciót. A választóknak nagyon elege van a folyamatos közpénzrablásból, minden országban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!