Eleget tudunk a Fudan egyetemről ahhoz, hogy támogassuk?

2021. június 06. 20:00

A kormány szerint az egész magyar felsőoktatás színvonalát fogja emelni. Mint a kormány híve és Fidesz-szavazó, ennyivel nem tudok megelégedni.

2021. június 06. 20:00
Sebes Gábor
Sebes Gábor
Pesti Srácok

„A Fudan egyetemmel kapcsolatban annyit tudunk, hogy a világ 34. legjobb egyeteme valamelyik tekintélyes rangsorban, és nagyjából 450 milliárdos kínai hitelből kínai cégek építenék fel a budapesti kampuszt. A kormány szerint az egész magyar felsőoktatás színvonalát fogja emelni. Mint a kormány híve és Fidesz-szavazó, ennyivel nem tudok megelégedni.

1998 és 2019 között Budafok-Tétényben voltam önkormányzati képviselő. Egy önkormányzatot a legkülönfélébb jól hangzó ötletekkel bombáznak: az egyik legemlékezetesebb volt közülük, hogy az önkormányzat fizesse ki a területén élő, serdülőkorba lépő lányok HPV (humán papillomavírus) elleni oltását. Ez kb. 60 millió forintba került volna évente, nem kis összeg! Kicsit utánanézve a dolgoknak, a külföldi vitákat és tudományos közleményeket is szondázva arra a meggyőződésre jutottam, hogy itt a gyógyszergyárak reklámkampányáról van szó, amivel először a szülőket, majd a közpénzek fölött rendelkező politikusokat vették célba. A szülőket ijesztgették a HPV-vírus okozta méhnyakrák halálos kockázatával, a politikusokat pedig minden politikus vágyálmával, hogy közpénzből jót tehetnek, életet menthetnek, népszerű ügy mögé állhatnak.

Ez a cikk nem erről fog szólni, ezért nem térek ki a kételyekre az oltás hatásosságával kapcsolatban, csak a legfontosabb ellenérvemet ismertetem: ha van 60 millió forintunk, akkor biztos, hogy az önkormányzati hatáskörű egészségügyben vannak a legsürgetőbb, legtöbb embert érintő problémák? Ha erre a kérdésre igen a válasz, akkor a méhnyakrák szedi a legtöbb áldozatot? A válasz egyértelműen nem. Ha nem, akkor mivel tudjuk a lehető legtöbb ember életkilátásait javítani, egészségben töltött éveit meghosszabbítani? Terápiával? Szűréssel? Megelőzéssel? Mely betegségeket illetően? Na, ehhez már komoly statisztikák kellenek, a beavatkozások költségeinek összehasonlítása, az egészségügyiek felkészítése, együttműködés a háziorvosokkal és a fekvőbeteg-ellátással… Nem mindegy, hogy két embert mentünk-e meg 60 millió forintból, vagy húszat, vagy kétszázat!

A probléma aztán magától »megoldódott«, mert az állam magára vállalta az oltások költségeit – szerintem anélkül, hogy ezeket a kérdéseket feltették és megválaszolták volna.

A Fudan egyetem ügyét is csak hasonló módszerrel tudom megközelíteni: ha van 450 milliárd forintunk a magyar felsőoktatás fejlesztésére, biztos, hogy ezzel a beruházással emeljük a legtöbb magyar diák és oktató számára a színvonalat? Minden más lehetőséget kimerítettünk már? Mi a garancia arra, hogy a magyarországi Fudan nem maradna sziget az országban – külföldi diákokkal, külföldi oktatókkal, akik alig dugják ki az orrukat a Diákvárosból? Milyen ösztöndíjrendszer segítené a tehetséges magyar diákok bekerülését?

MITŐL LEHET JOBB A FELSŐOKTATÁS?

A felsőoktatás színvonala – ha nem is vagyok szakértő – egészen biztosan függ az azt megelőző oktatás színvonalától, a bekerülő diákok felkészültségétől. Függ a motiváltságuktól, függ az oktatói kar színvonalától, kiválasztásának vagy kiválasztódásának mechanizmusától. ...”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 244 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
képviselő
2021. június 07. 18:24
Nemzeti oktatást, kínai egyetemen, külföldi oktatókkal, külföldi diákoknak?! Ezt ügyesen kitaláltad!
Pitypangocska
2021. június 07. 17:26
Megismétlem: A cikk címében szereplő kérdésre nagyon egyszerű a válasz: CSAK EBBEN A FORMÁBAN AZAZ EGY TELJESEN TISZTA LAPPAL INDULÓ ÚJ EGYETEMEN LEHET MEGVALÓSÍTANI A NEMZETI ÉRZELMŰ OKTATÁST. Ennek jelentősége pedig anyagiakban nem mérhető. A jelenleg létező hazai egyetemek és oktatóik olyan mélységesen és megingathatatlanul át vannak itatva a balliberális, globalista eszmékkel, hogy azokat képtelenség "józan értékrend képviseletére" bírni. Egyébként nagyon remélem, hogy a nemzeti érzelmű emberek nem fognak a Fudan miatt egymás torkának esni...
formaegy
2021. június 07. 10:38
Az volt a legnagyobb baj, hogy előálltak egy előzetes tervvel - még ha felületes is - (itt kifejtettem a véleményem https://mandiner.hu/cikk/20210606_tamogatjuk_hogy_a_budapestiek_nepszavazason_donthessenek_arrol_akarnak_e_fudan_egyetemet_gulyas_gergely_a_mandinernek#commentanch10739393 formaegy 2021. június 7. 9:46) majd jelen pillanatban Gulyás jön egy olyan magyarázattal, hogy "Tervek sem állnak rendelkezésre. Ha meglesznek a tervek, világosak a pénzügyi feltételek, az egyetemépítés költségei és finanszírozása, akkor lehet dönteni..." Ez egy olyan kommunikációs hiba, borzadalom, hogy az ember esze megáll! Az egészet ott szúrták el, nem kicsit nagyon, hogy kész tényekkel rukkoltak elő (ugye voltak tárgyalások is Karácsonyékkal, tehát voltak tervek ami Gyulyást egyből cáfolják) ahelyett, hogy egy lehetőségként lett volna első perctől említve a Fudan. Mint egy lehetőség a Fudan M.o.-i létrehozásáról. De nem így történt a kommunikáció ami nem csoda, hogy kiverte a biztosítékot az ismert adatokkal, tényekkel. Nem az első óriási hiba a kommunikációban ami megengedhetetlen!
Performan
2021. június 07. 08:55
Itt van a kérdésre a válasz: a világ IQ térképe. Valami olyasmi ez, amiről senki sem szeret beszélni, viszont nem árt tudni! https://laptrinhx.com/news/thoughts-on-low-national-iqs-intellectual-disability-and-data-quality-nkYgBok/ Különösen, ha azt látja, hogy saját országa erős hanyatlásban van. Jelesül pont ama lesajnált távol-keleti országokhoz képest, ahol egyébként a világ termékeit állítják elő. Lassan az összeset!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!