A nemzet helye a globális világban

2021. június 08. 17:13

Ferenc pápa nézetei lényegében egybeesnek azzal, amit ma Magyarország képvisel.

2021. június 08. 17:13
Magyar Nemzet

„Talán azért, mert a közelgő eucharisztikus kongresszus zárómiséjét Ferenc pápa tartja, egyre többen foglalkoznak vele és tanításával. A közösségi médiában már áttekinthetetlen a különféle – többnyire negatív – megnyilvánulások száma. Az egyik vádpont a pápa globalizmusa. Erről már kimutattam (Magyar Nemzet, 2021. május 31.), hogy nézetei lényegében egybeesnek azzal, amit ma Magyarország képvisel. Ebben az írásban a Fratelli tutti enciklika alapján vizsgálom, hogy mi Ferenc pápa véleménye a nemzeti létről és kultúráról.

»Egy nép csak annyiban hoz gyümölcsöt és van jövője, amennyiben életet ad a tagjai közötti kapcsolatoknak és összetartozásnak; amennyiben nemzedékei és csoportjai között egységesítő kötelékeket hoz létre; és amennyiben megállítja a gondolkodást megzavaró örvényeket, amelyek egyre inkább eltávolítják egymástól az embereket.« Nem a magyar nemzet határmódosítás nélküli egyesítésének erkölcsi parancsa ez?

Az egyistenhit eleve univerzalista. Aki képtelen elhinni, hogy a világ, amiben élünk, csak úgy magától alakult volna ki, az egységességből – abból, hogy az általunk ismert mindenségben azonos felépítésű az anyag – egy okosan tervező Teremtő létére következtet. Ha minden ember Isten teremtménye, akkor mindannyian testvérek vagyunk. A testvériség nem egyformaság. Azonos a méltóságunk, de nem azonosak az értékeink. Nem úgy kell megélnünk az összetartozást, hogy saját gazdagságunkat feladnánk.

Az enciklika óv a túlzásoktól: a megsemmisítő globalizmustól és az elszigetelődéstől. A pápa rámutat, hogy „létezik az egyetemes iránti egyfajta hamis nyitottság is, ami azok felszínességéből fakad, akik képtelenek saját hazájuk jellegzetességeinek a mélyére hatolni vagy feloldatlan ellenérzéssel viseltetnek tulajdon népük iránt”. A pápa szerint gyökereinket szülőföldünk termőföldjébe és történelmébe kell mélyesztenünk. Éles ellentétben van ezzel Niedermüller Péternek az elmúlt napokban nagy port felvert kijelentése, akinek probléma, hogy nemzeti indíttatású tananyaggal tömik a diákok fejét.

A nemzeti létüket, saját kultúrájukat fontosnak tartó országok a globalizmussal szemben tehát bizton támaszkodhatnak Ferenc pápára, aki egyértelműen fogalmaz: a saját kulturális alapjaikon fejlődő országok az egész emberiség kincsei. Azt is tanítja, hogy csak akkor lehet valaki teljes értelemben vett személy, ha egy néphez tartozik. A lakóhelyünk és a nagyvilág között tehát van valami kulcsfontosságú: a nemzetünk, a hazánk.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
geyza1947
2021. június 09. 09:20
Na, na, nem esik lényegében egybe a pápa nézete a magyar qrmány nézetével ! A pápa a migránsok elhelyezését támogatja míg Orbán ellenzi, de ez csak egy a sok baromságból ami Magyarországon van !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
laikus19
2021. június 09. 07:44
A pápa azonban nem Pityi Palkó, meg nem is egy laikus, mint jómagam, neki tudnia kell, hogy mit beszél. Ahogy most is, a magyarországi látogatása kapcsán is megnyilvánult, ahogy a Vatikán nyíltan globalista álláspontot képvisel a migráns kérdésben, az tarthatatlan. Ráadásul nem csak a migráns kérdésben voltak a pápának elfogadhatatlan állásfoglalásai. Simulékony, behízelgő, megnyerő szövegeket még a legmocskosabb diktátorok is tudtak mondani. Ilyen alapon őket is lehetne mosdatni a megfelelő szövegrészek kiválasztásával. Surján és L. Simon Uraknak tehát ajánlanék valamilyen tanfolyam-szerűséget, vagy minimum, a tárgyilagosságra és igazságosságra való hajlamuk előtérbe engedését. Hogy egy keresztényt és keresztényt, azaz katolikust és reformátust kellene ültetni egy padba, azon nem nagyon csodálkozom, mert – Ady Endre zseniális meglátása szerint - „a magyar protestantizmus problémája ma is, mint kezdete óta, voltaképpen a magyarság problémája – lévén a legvérbelibb magyar katolikusság is alapjában kriptoprotestantizmus.” (Ady Endre: Egy probléma: kettő) Hogy ők mind a ketten - állítólag – jobbközép oldalon állnak, és felelős közéleti emberekként ennyire futotta nekik, az mélységesen sajnálatos!
laikus19
2021. június 09. 07:43
Surján Úrnak súlyos szövegértési problémái vannak, nem egyes kiválasztott szövegekre értve csak, hanem összességében véve a pápa nyilatkozatait és a tetteit, akárcsak L. Simon László Úrnak, ami az M4 adó „Ez itt a kérdés” c. június elsejei műsorából derült ki. Nem hittem a fülemnek, amikor az említett műsorban ő is ezt a pápát mosdatta. Hogy általánosságban, elvi szinten „szépeket” is mond, még jó, hogy, amikor ez a helyzetéből is következik! Egy dolog szépeket mondani, egy másik, hogy mit javasol valaki konkrétan a problémák orvoslására. Ebből a szempontból rengeteg idézetet lehet találni, hogy Ferencünk receptje az, javítani kell a globalizmuson, avagy egy jobb globalizmust kell csinálni. Ismerős szöveg ez a magamfajták számára, akik még megéltük a 90 előtti korszakot: a szocializmus, azaz a kommunizmus nem rossz, csak eddig hibákat vétettünk a kivitelezésében. Lásd „Vannak még hibák elvtársak” szlogent. Jelzem, a globalizmus úgy rossz és embertelen, ahogy van bármelyik változatában. A biológia tudósai gyakran figyelmeztetnek, ha az egyes fajok kiveszése a jelenlegi ütemben folytatódik, az veszélyezteti a biológiai diverzitást, ezzel végső soron az egész ökoszisztémát. Szerintem a kultúrák diverzitásával is ugyanez a helyzet, ha tönkre teszünk egyes kultúrákat, az az egész civilizációt veszélyezteti. Valószínű, hogy akik egy követ fújnak a globalistákkal, ezt nem látják, de ettől még a következmény ez.
mokány
2021. június 08. 19:06
Aki nem látja Istent a migránsban, az Istenkáromló. Most meg csak testvériséget mond ? Remélem nem ingyé mentegeti a pápát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!