A fenyegetés, a kioktatás, a kritika félresöprése ritkán szül bizalmat.
„Ma az eredeti tervhez képest jóval szerényebb mértékű, részleges nyitásra ébred az ország. Az óvodások és az alsó tagozatos iskolások visszatérése – ide vehetjük a teraszok napokon belül várható nyitását is –, bizonyos szempontból hungarikum: nemzetközi összehasonlításban rendkívül magas halálozás közepette kezd enyhíteni a hatalom. (A másik járványkezelési hungarikum az egészségügyi ellátórendszer elzárása a nyilvánosságtól.) Pedagógusok és szülők körében erős aggodalom érzékelhető, a kockázat valós, miközben nyomós érvek szólnak a nyitás mellett is. Minél fiatalabb korosztályról van szó, annál kevésbé helyettesítheti az online oktatás a fizikai jelenlétet, a szülők munkából való kiesése szintén feszítő probléma.
Nem is venném a bátorságot, hogy bármely érintettnek tanácsot adjak, mi a helyes magatartás ebben a helyzetben. A folyamatosan mutálódó vírus jelentette, számos elemében ismeretlen kihívás szerénységre kellene intsen mindnyájunkat. Fontos lenne, ha a hatalom végre megértené, parancsszóra, átláthatóság nélkül nem teremtheti meg azt a társadalmi bizalmat, amely a járvány megfékezésének egyik feltétele. Örvendetes az oltási kedv növekedése, de még mindig nem lehetünk biztosak abban, hogy mindez elegendő lesz a nyájimmunitás eléréséhez. (...)
Ám a kormánytól ezúttal is csak vádaskodásra, a kérdezni merészelők ostorozására, tagadásra futotta érdemi, tényeken alapuló cáfolat helyett. Gulyás Gergely szerint a Sinopharm bizonyos tekintetben még hatásosabb is, mint a Pfizer, ami akár igaz is lehet, csak éppen nem tudni, mire alapozta állítását a miniszter. A miniszterelnök péntek reggel az állami rádióban ravaszul vezette fel az oltásellenesek büntetőjogi felelősségre vonását: ő visszatartja azokat, akik a soraikban erről fantáziálnak. Fenyegető közlés, hiszen a Fidesz felfogása szerint mindenki oltásellenes, aki a kormány járványkezelését kritikával illeti, esetleg bármely vakcina hatásosságával kapcsolatban kérdése van vagy információt szeretne.
A fenyegetés, a kioktatás, a kritika félresöprése ritkán szül bizalmat. Huszonötezer halálos áldozatnál pedig kifejezetten visszatetsző.”