Mi volna a feladata egy esetleges 2022-es ellenzéki győzelem után az új, alkotmányhű többségnek?
„»Forradalmat csinálni márpedig lehetséges«
(Vilmos Noémi, az SZFE rendező szakos hallgatója a 2020. október 23-i egyetemi megemlékezésen)
A múlt október 22-23-án azzal kezdtem a hvg360-on közölt két részes elemzésem, nagyon itt volna az ideje, hogy az alkotmányos demokrata ellenzék világossá tegye, rendszerváltó kormányzásra készülve valójában mire kéri majd a felhatalmazást a következő választáson.
És főként, mire kéri, milyen stratégiára a legégetőbb kérdésben, az alkotmányos demokrácia, a jogállam helyreállítását illetően.
Több mint öt hónap eltelt azóta, de a helyzet változatlan.
Sem az ellenzéki szövetség közös álláspontja nem ismert arról, hogyan képzelik el az átmenetet az orbáni autokráciából az alkotmányos demokráciába, sem a szövetséget alkotó pártoké.
Októberben nem csupán hiányoltam az ellenzéki álláspontot, hanem vázlatos javaslatot is tettem arra a szerintem egyetlen lehetséges stratégiára, amelyet a kormányra jutó demokrata ellenzék a siker reményében követhet a győzelme után. És amelynek természetesen már a választásra való felkészülését is át kellene hatnia.
Nem tagadom, azt reméltem, hogy az alapkérdést élére állító elemzésem és a megoldására előadott radikális javaslatom legalábbis megtermékenyíti a tehetőkről és a teendőkről szóló nyilvános gondolkodást.
Sajnos, csalódnom kellett. Egy kifejezetten az elemzésemről szóló, szűk körű, rövid, intenzív vitát leszámítva a témában azóta sem történt semmi érdemi. Igy aztán nem csoda, hogy a demokrata ellenzék az alkotmányos demokrácia, a jogállam helyreállításának kérdésében az elmúlt hónapokban sem jutott előre szinte egy tapodtat sem.
Az októberi javaslatom abból indul ki, hogy aki Á-t mondott, annak B-t is kell mondania.
Ha a demokrata ellenzék egyetértésre jutott abban, hogy az a politikai rendszer, amelyben élünk, már nem alkotmányos demokrácia, nem jogállam, hanem autokrácia, önkényuralom, márpedig ez az egyetértés a szavak szintjén legalábbis ma már kétségtelen, akkor a választási győzelme után nem kezdheti mással a parlamentben, mint az alkotmányos demokrácia és a jogállam helyreállításáról szóló minimumprogram megvalósításával.”