De nemcsak ez – látván, hogy hatalma országosan megingott a tartományi vereségtől, még a választás éjszakáján Gerhard Schröder (SPD) szövetségi kancellár előre menekül és bejelenti, hogy fel akarja oszlatni a Bundestagot, hogy új szövetségi választásokra kerülhessen sor. A hazárdjáték nem sikerül,
Schröder néhány hónappal később elveszíti az előrehozott választásokat, és nem sokkal később megkezdődik Angela Merkel hosszú kormányzása.
Időközben az európai parlamentben kitartós munkájával igen gyorsan jó hírnevet szerzett Laschet egy vissza nem utasítható ajánlatot kap: Legyen integrációs miniszter Düsseldorfban, egyben az első Németország-szerte! Laschet, aki már korai évei során mindig körültekintően épített szövetségeseket, keresett kapcsolatokat, közvetített eltérő álláspontok között, itt egy olyan kihívással találkozott, melyben gyorsan bele lehetett volna bukni, de ő képes volt arra, hogy itt is reputációt szerezzen, s sikerrel járjon. NRW-ben ugyanis nagyon sok török vendégmunkás és leszármazottja él, s sok a halmozottan hátrányos helyzetű körzet.
Laschet ezt a feladatot is bravúrosan végzi, közmegállapodással és egyöntetűen így látják ezt sokan a mai napig, kiváltképp török közegekben. Gondoljunk csak rá, van még egy ország, ahol az integrációval foglalkozó politikus később még kormányfőként is egy sikeres politikát tudott megvalósítani: Ausztriában Sebastian Kurz személyében.
Tripla bukás – és aztán?
2010-ben az öt éve éppen csak útnak indított konzervatív forradalom NRW-ben gyorsan megtorpant, a polgári koalíció a tartományi választások során megbukott, visszatért a szocdem-zöld kormány, a CDU-s miniszterek munka nélkül maradtak (első bukás). Ellenzékben a frakcióvezetőség az a stallum, melyből lehet érvényesülni. Laschet erre jó eséllyel indul, de bekavar a képbe Karl-Josef Laumann, a nagyhatalmú CDU-s szociális szárnyának vezetője, aki 34:32 arányban üti ki az örökös másodikat, Armin Laschetet (második bukás).
De mit csinál Laschet, aki sose adja fel? Simán jelölteti magát Jürgen Rüttgers leköszönő miniszterelnök távozása után a CDU észak-rajna-vesztfáliai elnöki pozíciójára, amiben a párt nagyágyúi támogatnak. Úgy néz ki, hogy Laschet gond nélkül befut. De erre megint belesétál valaki a szépen elrendezett harmonikus képbe: Most éppen a szövetségi környezetvédelmi miniszter Norbert Röttgen rontja el az egészet, kikényszerít egy a párttagság körében megrendezett szavazást, amit aztán fölényes 55%-kal nyer meg (harmadik bukás).
Most már biztos, hogy a kemény ötéves ciklusban Laschetnek nem osztanak lapot. Talán majd a következő választások után. Na, de addig mi lesz?
Laschet marad egyszerű képviselő, s várja a Rajna továbbcsordogálását.
2012 márciusában aztán teljesen váratlanul belebukik a balos kormány egy büdzsévitába. Norbert Röttgen készen áll a csúcsjelöltségre, tartományi miniszterelnök akar lenni – de a csúnya 26%-os történelmi CDU-vereséggel nemcsak hogy miniszterelnök-jelöltként bukott meg, de a CDU NRW elnökeként is, ráadásul Merkel asszony hallatlan módon ki is rúgja szövetségi miniszterként.
Most Röttgen fekszik a padlón. És Laschet újra elindul a tartományi pártelnöki pozícióért, immár nyer és ő lesz a legnagyobb tartományi pártszervezet első embere. Most már csak Karl-Josef Laumannt kell felfele buktatni, ami 2013 őszén meg is történik, államtitkári kinevezést kap Merkel kormányában. Ezzel a frakcióvezetőség Armin Laschet kezébe kerül, ő pedig készül a következő választásra.
Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke
A sokáig lenézett Armin Laschet viszont mindig küzd, és szépen, de biztosan halad előre. NRW-s pártelnökként ő képviseli a CDU legnagyobb tartományi szervezetét, frakcióvezetőként ő az ottani ellenzék vezére, s építi kapcsolatait szorgosan. Hogy sokan nem veszik komolyan, nem tartják esélyesnek a népszerű Hannelore Kraft (SPD) miniszterelnök kihívójaként – ez őt nem érdekli. Csak csinálja a dolgát és a problémákat, kétségeket szelíd mosolyával elintézi. A német nyelv erre Kohl kancellár eme tulajdonsága során az „aussitzen” igét használja, ami magyarul azt jelenti, hogy csendben kivárom, amig a probléma magától megoldódik. Kraft a 2017-es kampányban hibázik, önteltnek, unottnak és fáradtnak mutatkozik, ez örök hiba – a CDU és FDP pedig váratlanul besöpri a választási győzelmet, holott az csak az FDP nagyon erős szereplésének köszönhető, de pont hajszálpontosan megvan a többség.
A győzelem túlmutat önmagán: Néhány hónappal később szövetségi választásokat tartanak és az éppen csak szociáldemokrata kancellárjelölté avanzsált Martin Schulz addig megállíthatatlannak tűnő kampányát a tartományi vereség teljesen összezavarja. Az SPD zuhanórepülésbe kezd a közvélemény-kutatásokban, és többé nem képes megközelíteni a CDU/CSU-t. Merkel végül negyedjére is simán nyer, részben Laschetnek köszönhetően.
Laschet viszont akkoriban Németország legnagyobb tartományi kormányának miniszterelnöke lesz, de csak egy szavazat előnnyel. Az NRW-parlamentben 199 képviselőből 100 a polgári oldalé – pont ennyien szavazzák meg 2017 tavaszán Laschetet. Ő most a legnagyobb német tartomány miniszterelnöke is,
ami talán a kancellár után a legnagyobb önálló hatalommal bíró pozíció az egész országban.
Mindezen túl pont egy olyan kormányt vezet, mely a polgári oldal mindenkori álma: CDU-FDP-koalíció Helmut Kohl alatt is működött, de ma már Laschet az egyetlen, aki egy ilyen konstellációban kormányoz, máshol a CDU már gyakorlatilag mindenkivel összeállt, a zöldekkel, a szocikkal, s persze a liberálisokkal, kettes-hármas felállásokban, de messze-messze a polgári többség ideájától.
CDU-elnökség és kancellárjelöltség
Amikor Angela Merkel 2018-ban nem indult már CDU-elnökként, sokan úgy látták, eljött Laschet ideje. De Laschet ismeri a politika finommechanikájának a kényes működését és működtetését. Tudja, hogy a még három évig regnáló örök kancellár árnyékában nem tudna érvényesülni, s felszálló csillaga gyorsabban elhullana mint az éjszakai fény. Engedi a többieket harcolni, s miután Jens Spahn és Friedrich Merz személyében két tartománybéli jelölt van, még azt is el tudja érni, hogy NRW ne foglaljon állást, a szavazást lelkiismeret kérdésnek beállítva. Annegret Kramp-Karrenbauer lesz a CDU elnöke, aki aztán egy röpke év alatt meg is bukik, konfliktusba keveredve Merkellel.
A második esély embere – így hívják sokan Laschetet és ő most formába hozza magát, nekilendül és
2021 januárjában nyer Friedrich Merz és a már jól ismert Norbert Röttgen ellen.
A kancellárjelöltség már csak egy karnyújtásra van, itt még meg kell küzdeni a bajor miniszterelnökkel, Markus Söder CSU-elnökkel. A harcias küzdelemben pont a már kétszer kikapott Merz és prominens támogatói állnak ki Laschet mellett, visszafizetve annak korrekt és emberi magatartását. A jól ismert Norbert Röttgen, akinek támogatói még három hónapja megválasztották Laschetet, a CDU-pártelnök ellen foglal állást. Laschet sztoikus nyugalommal hallgatja végig a gyakorta éles kritikákat jelöltsége ellen.
A drámai hatórás CDU-elnökségi ülés végére, 78%-kal megszavazzák a jelöltséget, számos kétségük és Laschet krónikusan rossz közvéleménykutatási eredményei ellenére. De viszont ismerik Armin Laschet emberi és szakmai kvalitásait. Laschet most már megérkezett fentre. Innen már „csak” egy szövetségi választást kell megnyernie. Csak.
Szerző: Bauer Bence