A puszta szó hallatára jellemzően valamilyen kopár, kietlen, élettelen dolog képzete jut az ember eszébe. Sajátos, hogy idehaza e főnevet tulajdonnévként is használjuk, mégpedig az Alföldre vonatkoztatva, „Pusztaként”.
A Puszta azonban nem a sivárság megtestesítője. Nagyon is másként áll a helyzet. A horizont, ahogy egy kedves idevalósi ismerősöm megfogalmazta, olyan, mintha vonalzóval rajzolták volna: sima, egyenes vonal. S mégis, csak vennünk kell a fáradtságot, hogy kilátogassunk a rónára és rá fogunk jönni, hogy ami messziről ridegnek, sivárnak, kopárnak, egyhangúnak látszhat, az közelről az élet megannyi csodáját tartogatja: őzek pihennek az itt is-ott is felbukkanó cserjében, mezei nyulak lapulnak a sziken, bivaly- és szarvasmarhacsordák legelnek, és a madárvilág sok ezer képviselője gubbaszt nyugodtan a csatornákon, itatókon, dagonyákon, egészen addig, amíg, egymással olyan összhangban, amelynek a megteremtésére csak a természet képes, egyszerre fel nem emelkednek s szállnak tovább, ki tudja hová.
Ez lenne élettelen?
Mai világban rohanásában úgy megkeményedik a lélek, hogy csak az erős impulzusokra kapja fel a fejét az ember.
A nyugalom, a csend, az egyszerűségben való gyönyörködés lehetősége sokszor nem éri el az ingerküszöbünket, s ilyenkor az ember hajlamos azt mondani: „unatkozom”. Érdekesen feszül egymásnak lélektanilag ez az unalom érzés és a nyugalom iránti vágy. Hiszen mindenki arra vágyik, hogy lazíthasson, kifújhassa magát, letehesse kicsit a munkahelyi, fizikai, lelki terheit. S mégis, amikor eljön a pillanat, amikor ott a kínálkozó lehetőség, hogy az élet egyszerű szépségeire rácsodálkozzunk, vagy tudomást sem veszünk róluk, vagy hajlamosak vagyunk azt mondani: „unalmas”, „nem történik semmi”. Márpedig – a klasszikust idézve – „olyan nincs, hogy nem történik semmi.”
A tavasz közeledik, a Nap hétágra süt, és a közeljövőben újra fogjuk tudni indítani az életünket is. Mégis, a sajtóból valósággal dől ránk az a fajta lemondó vélemény, hogy az „élet nem lesz már olyan soha, mint korábban volt.” Szerencsésnek tartanám, ha az újraindítás után, értékelve és megemésztve az elmúlt év nehézségeit, fáradtságait és megpróbáltatásait, valóban nem ott folytatnánk, ahol a járvány kezdetekor abbahagytuk, hanem megpróbálnánk értékelni és megélni az életet önmagában és önmagáért.
Ha itt az idő, próbáljunk meg valami olyasmit, amit eddig (talán) nem csináltunk! Látogassuk meg például az Alföldet!