Miskolcon tett fontos bejelentést Orbán Balázs
A miniszterelnök politikai igazgatója elárulta, újjászületik és új funkciót kap a Korona Szálló.
Nemzetellenes cselekedetnek tartanám, ha megkérdőjeleznék a tehetséggondozás szükségességét. Interjú.
„Az Állami Számvevőszék idén októberben hozta nyilvánosságra a Magyarországon működő alapítványok és közalapítványok 2016 és 2018 közötti gazdálkodásáról készített vizsgálatát. A 24 ellenőrzött szervezet közül a legjobban teljesítők között volt a Mathias Corvinus Collegium, amely minden vizsgált évben és minden szempontból jogkövetőnek bizonyult. Az MCC felügyelőbizottságának elnökeként mit szólt a jelentéshez?
Az ÁSZ szakemberei által készített beszámoló számomra azt az üzenetet hordozza, hogy a Mathias Corvinus Collegiumot fenntartó és működtető Tihanyi Alapítvány akkori vezetése olyan eredményeket ért el a gazdálkodás terén, melyekre a tehetséggondozással foglalkozó közhasznú alapítvány – az állami szerepvállalásnak köszönhetően immár közérdekű vagyonkezelő alapítványként – bátran építhet, és végre elkezdheti nagyszabású terveinek megvalósítását. Ez rendkívül fontos, annak idején, igazgató-helyettesként ugyanis megtapasztalhattam, hogy a régi hordalékok mennyire meg tudják nehezíteni az előrejutást. Az alapítvány mindenkori vezetésének köszönhetően az MCC-nél nincs olyan terhes örökség, amely problémát okozna a mindennapokban. Nyilván ezért is vállaltak nagyon komoly és nagy szaktudású emberek védnöki, testületi, kuratóriumi és felügyelőbizottsági tisztséget: tudták, hogy olyan intézményhez adják a nevüket, melynek működése garanciát jelent a minőségre. A felügyelőbizottság elnökeként én abban látom a felelősségemet, hogy a Mathias Corvinus Collegium gazdálkodása továbbra is átlátható és tiszta legyen, s mindenben megfeleljen a jogszabályoknak. Egy »hagyományos« alapítványhoz képest annyiban viszont előnyösebb a helyzet, hogy az MCC esetében további intézményes kontroll is beépült a gazdálkodás folyamatába. Az alapítványi vagyonellenőr személye további garancia arra nézve, hogy az államtól származó vagyon, illetve juttatás törvényeknek megfelelően, a kijelölt célokra legyen fordítva. A felügyelőbizottság tagjaként, elnökeként én is részt veszek a kuratórium ülésein, s azt tapasztalom, hogy mindenki a törvényes és transzparens működésben érdekelt.
Ez azért is fontos, mert december végén jelentős pénzbeli juttatást kapott a Tihanyi Alapítvány, az állami vagyon felhasználása pedig politikailag mindig érzékeny téma, a támogatás ebből kifolyólag mindig kirakatban, jobban mondva: politikai támadások középpontjában lesz.
Ez mind igaz, de már az MCC tehetséggondozási programjának parlamenti vitájakor is látszott, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott célokat az ellenzék is elfogadja, azokkal egyetért. Szükség van olyan tehetséggondozással foglalkozó intézményekre, amelyek képesek nemzetközileg is versenyképes tudást adni azoknak a fiataloknak, akik a magyar érdekek szakmailag magas színvonalon történő képviseletével szeretnének foglalkozni különféle relációkban. Szerintem nincs olyan ellenzéki erő ma Magyarországon, amely ebben ellenérdekelt lenne, s amely a tehetséggondozás kurdarcának szurkolna. Nemzetellenes cselekedetnek tartanám, ha megkérdőjeleznék a tehetséggondozás szükségességét. Persze, mindenféle politikai támadás elképzelhető, azonban ez is csak arra sarkall bennünket, hogy törvényesen, tisztességesen és átláthatóan dolgozzunk.”