Jó lenne, ha a jövő Karikó Katalinjait nem üldöznénk el provinciális szexizmussal

2021. január 04. 12:49

Ez azzal kezdődik, hogy olyan kifejezésekkel illetjük őket, amelyek a férfi kollégáikkal egyenrangúként festik le a személyüket és a szerepüket.

2021. január 04. 12:49
Nem tehetsz róla, tehetsz ellene
Facebook

„Nemrég posztoltam Karikó Katalinról, aki a Pfizer mRNS alapú vakcinájához is használt technológiát fejlesztette. Forradalmi, amit létrehozott, nem csupán a koronavírus elleni védekezésben, hanem úgy általában, az orvostudomány szempontjából az. Ebből lett most »asszonyság«.

Nem az a legproblémásabb az idézett szövegben, hogy idegen tollakkal ékeskedik, hanem az, hogy még mindig elhangzanak azok a mondatok, amik azt a szellemiséget tükrözik, ami miatt Karikó 1985-ben úgy döntött, hogy bár a szíve ellen való, elhagyja az országot. Boldogan éltek a férjével itthon, a kislányuk éppen kétéves volt, de amikor pont a születésnapján megkapta az értesítést arról, hogy júliustól a Szegedi Biológiai Kutatóközpont leépíti, belátták, hogy menni kell. Mert itt nem lesz egyről a kettőre. Abban a világban ez egy tudós nő számára nem is lehetett kérdés. A baj az, hogy valószínűleg ma sem az. Mert amíg a tudományra továbbra is a fiúk játszótereként tekintünk, amíg egy Karikó Katalin »asszonyság«, miközben a férfi kollégája még véletlenül sem uraság, amíg nem természetes, hogy a tudós legfeljebb magyar, esetleg magyar származású tudós, és nem tudós nő, (netán asszonyság), addig aki teheti, menni fog. És aki tehetséges, az teheti, ő a leginkább.

Egyetértek a miniszterelnökkel, Karikóra úgy is büszkék lehetünk, hogy nem tudtuk megtartani. De szerintem jó lenne, ha a jövő Karikó Katalinjait nem üldöznénk el provinciális szexizmussal, inkább elismernénk a nagyságukat. És ez azzal kezdődik, hogy olyan kifejezésekkel illetjük őket, amelyek a férfi kollégáikkal egyenrangúként festik le a személyüket és a szerepüket. Apróságnak tűnhet, pedig nem az. A nyelvhasználat, a beszédmód nagyon is meghatározó összetevője az ember közérzetének. Hogy mennyire érzi megbecsülve magát.

Nagyon fontos lenne, hogy ott, ahol nem számít, ne emeljük ki, hogy ki milyen nemű, szorítkozzunk inkább a teljesítményre. Az olyan szavakat pedig, mint asszonyság, asszonyka, lány, kislány, csaj, csajszi stb. ha lehet, inkább száműzzük a szakmai munkát méltató beszédből.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sztd
2021. január 05. 13:53
Ahhoz, hogy egy nő a tudományban előre jusson, nem az kell, hogy ne nevezzék nőnek vagy asszony(ság)nak, hanem mondjuk az, hogy a gyerekszülésnél megjelenő biológiai nehézségei ne tegyék tönkre, maximum hosszabb-rövidebb időre függesszék fel az előremenetelét. Ha jól értem, Karikó Katalin nem azért ment el, mert asszonyságnak tartották, hanem, mert a leépítésnél nem a minőséget tartották szem előtt. Első sorban ezen kellene változtatni. Ha nincs állandó státusz, akkor biztosítani kell, folyamatos ösztöndíj-lehetőséget: - Jelenleg 12 órákat dolgozó mamahotelekben élő férfiak a versenytársak. Nyilván ők jól teljesítenek, de, ha másnak nem jut tér az ösztöndíj-rendszer miatt, akkor a tudomány gondolkodása nem lesz emberközpontú, és az eredményei sem lesznek annyira használhatók. - Be kellene számítani, hogy egy nőnek mindig van házimunkája és gyereke, akit nevel. Emellett max. 8 órát dolgozhat. Ilyenkor a lemaradás nyilvánvaló, és azt is eredményezi, hogy a tudományos pályát ehagyja. Vagy nem lesz családja és a társadalom kihalásához teszi hozzá (a tudománnyal együtt) a magáét. - A tudósnő gyerekének kell böcsőde, de sokszor a konferencián való részvétel is úgy valósítható meg, ha valaki vigyáz a gyerekre, amíg ő előad. - Az idegen országba önósztöndíjat vagy egy hónapos kutatást nem vehet igénybe. Sokszor elég lenne egy hét is. Arra miért nincs lehetőség? Nem gondolom, hogy a német tudomány lemaradt volna, most, hogy Merkel nem Kanzellar, hanem Kanzellarin, vagy korábban nem Politiker, hanem Politikerin, miközben tudósként nem Wissenschaftler hanem Wissenschaflerin volt.
jóember
2021. január 04. 19:20
Amúgy milyen az a "provinciális szexizmus"? Csak nem arra céloz amit annak idején a kukoricásban csináltunk? Mer az nem volt rossz, mi baja lehet vele? Vagy ez valami más?
Kanmacska
2021. január 04. 19:05
Na, még egy hülye.És feminista is.
Silcon
2021. január 04. 19:03
Amikor a hölgy kivándorolt, még javában dühöngött a szocializmus. Nos, akkoriban az előbbre jutás pártvonalon lényegesen egyszerűbb volt, mint puszta tudással elérni egy pozíciót. Többek között ezért volt nagy sivalkodás az MTA háza táján, amikor kissé belecsaptak a lecsóba. Itthon valószínűleg nem tudta volna elérni azt, amit kint elért, ahol volt ehhez pénz paripa, fegyver. Eleve korlátozott volt a tudáshoz való hozzáférésünk. A kormány pár éve kezdte el komolyabban finanszírozni a tudományos életet, eddig egyszerűen nem volt rá pénz. Ha valaki komoly dolgokat tesz le az asztalra, de olyan területen, ahol iszonyat pénzek kellenek a kutatásra, amibe itthonról nem lehet bekapcsolódni, őt sajnos még ma is el kell engednünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!