Donald Trumpot letiltani ne féljetek jó lesz?

2021. január 10. 13:19

Ezek a cégek államok, az állam fölött, hatalmasok, a hatalom felett.

2021. január 10. 13:19
Jámbor András
Jámbor András
Facebook

„Donald Trumpot letiltani ne féljetek jó lesz? (persze mindenképpen ne így)

Tök nehéz erről az egészről beszélni. Tényleg ki tilthat le egy elnököt? Kinek van joga akárkit is letiltani egy olyan rendszerben amelyben a tömegek elérése a közösségi médián keresztül zajlik. Egyáltalán van-e a moderációnak vagy a kapuőr szerepnek demokratikus feloldássa? Hogy volt ez a nagy médiacégek idején és az jó volt? Én mindenesetre próbálok itt ebben a posztban pár olyan szempontot behozni ami eddig nem volt része a diskurzusnak.

Számomra persze nem érthetetlen, de felettébb bosszantó az a hozállás ahogy a magyar véleményformálók egy része háborog Donald Trump és más széljoberek letiltása után, miután ők hozzájárultak a Capitolium megrohamozásához. Ez egy olyan szélsőséges individualista hozzáállás, ami biztosan ellentétes a céllal. Hiszen itt a nagy cél a nagy techcégek megregulázása lenne, ami teljesen jogos.

Ezek a cégek államok, az állam fölött, hatalmasok, a hatalom felett. De ezt a hatalmasságot, az individualizmus táptalajáról kiindulva megállítani nem lehet, csak megerősíteni. Mert pontosan arra épül, hogy bocsi van pénzünk és hatalmunk ezért bármit megtehetünk. Ez pedig ugyanaz a logika, hogy bocsi van elérésem és ezzel hatalmam, így bármit mondhatok. Mindkettőből a felelősség, a közösség és a legitimáció felismerése hiányzik.

Amikor a szélsőjobboldal letiltását, abban a pillanatban amikor - többek között fegyveresen - megpróbálták megdönteni az amerikai deomkráciát a szólásszabadság nevében kritizáljuk azt is kimondjuk, ebben a történetben nincs társadalmi érdek, nincs korlát a kimondás felett és nincs felelősség. Hogy mire gondolok? Azt is kimondjuk akkor ebben a pillanatban, hogy a demokrácia, a közösség értékei felülírhatók, és nem védendőek, a szólásszabadság fontosabb mint a demokrácia.

Abszurd az az elképzelés, hogy ha túllépi a szólásszabadság azt a kört amelyben nem káros a társadalom egészére, akkor csak ülni és malmozni kéne. Nyilván alapvetően hibás a jelenleti rendszer amelyben techcégek játszanak bíróságot. De az biztos, hogy olyan összeesküvés-elméletek támogatása mint a Qannon, amelynek következétben 5-en haltak meg a héten, vagy olyan összeesküvés-elméletek támogatása, amelyek következtében brutálisan terjedhet például a koronavírus, azok ellen a közösségnek védekeznie kell.

Iszonyatosan nehéz azokban a társadalmakban persze ezt a határt meghúzni, ahol párhuzamos valóságok léteznek. Óriási felelősség persze meghúzni azt a határt, hogy hol kell a közösség önvédelmének bekapcsolnia. Én nem is vállalkoznék erre, de a megérzésem az, hogy a szerdai incidens ilyen volt. Az emberiség azért tudott fejlödni az elmúlt pár ezer évben, mert kollektív cselekvésekre képes volt, és képes volt arra, hogy megvédje együtt a közösségét.

Ha azt mondjuk, hogy bárki bármit mondhat, hogy nincs semmilyen kontrol a mondások felett, akkor pont a kapitalizmus legrosszabb öszöntiet igazoljuk vissza. Ha bárki akinek hatalma (és igen több tízezer, vagy több millió ember elérése hatalom) van mondhat bármit, akkor egy nagy techcég miért ne csinálhatna bármit? Ha nincs kontrol a közösség érdekében a szólásszabadságon, akkor miért kéne kontroll a közösség érdekében a nagy techségekre?

Persze még így is nehéz azt mondani, hogy jó döntést hoztak ezek a techcégek akkor amikor letiltották Donald Trumpot, mert tényleg nem volt meg ehhez a közösség jogi értelemben vett legitimációja. De biztos nem volt meg morálisan? És ez nem megvizsgálható? Persze igen rossz ez a döntés abban az értelemben, hogy kapukat nyit a közösségi cégek politikába való beavatkozására, és a hatalmuk kiterjesztésére. De erre van jó kritika, ami nem az individualizmus, hanem pont a közösség szempontjából próbálja azt mondani. Egyetlen cégeknek vagy embernek se összpontosulhat ekkora hatalom a kezében, kontroll nélkül, mert az ugyan annyira ártalmas, mint a korona tagadás, az 5g, vagy a Qannon elmélet.

Igen én is azt gondolom, hogy a nagy techcégeket fel kéne darabolni, a közvetlenül választott képviselők, a képviseleti rendszer valamilyen szintjén kontrollt kell gyakorolni felettük, de azt is, hogy azért mert a nagy techcégek léteznek, a közösségeinket még meg kell védeni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
békalepcse
2021. január 11. 07:44
Andriska az új világrend harcos koszlidérce.
Ezért regisztráltam
2021. január 10. 23:04
Ez a Jámbor kb. félanalfabétának tűnik, főleg, ha az újságírót keresném benne.
Biivisz
2021. január 10. 22:04
"... nehéz azt mondani, hogy jó döntést hoztak ... a techcégek ... amikor letiltották ... Trumpot, mert ... nem volt ... jogi ... legitimációja. De biztos nem volt ... morálisan? Na, te szerencsétlen hülyeJámbor! Megtaláltad (ismét) a szarva közt a tőgyét: (Pont mint sikerült eddig minden egyes bolsevik mozgalomnak - uszkve 200 éve, amióta a társadalom-mérnökösködést kitalálták.) Azaz: a jog kiherélését valamifajta "felsőbbrendű morál"-ra hivatkozva. Utálni fogsz, de legérthetőbben Orbán fogalmazta meg ennek tarthatatlanságát, amikor a "szabadság" liberális alapelvét (mindent szabad, ami nem sérti más szabadságát) vetette össze a "keresztény szabadsággal": Hogy mi az, ami "sérti más szabadságát", az várhatóan és jó eséllyel előbb utóbb "ki az erősebb" alapon fog eldöntődni. (És hát - amúgy -, a "liberalizmus" gyakorlata is - ahogy kezd lassan önmaga paródiájába fordulni - egyre inkább ezt látszik igazolni.) Nos, ugyanez a helyzet a "morális" alapon hozott jogi jellegű döntésekkel is: Ki az, aki meghozhatja a döntést és milyen morál alapján? (Bizonyos morál alapján - pölö, mint láthattuk - a komplett Charlie Hebdo lemészárlása is kifejezetten erkölcsös cselekedetnek számított.) Úgyhogy - hülyeJámbor - nem te vagy a történelem során az első aki ezt a baromságot kitalálta, viszont te is ugyanolyan ostoba vagy, mint minden eddigi bolsevik: képtelen jottányit is tanulni a történelmi tapasztalatokból. Íme egy - talán még általad is - ismert példa abból a történelmi időszakból amikor ezt a faxszságot először sikerült kimaxolni: Volt egyszer egy Danton nevű "polgártárs", aki - miután a guillotine pengéje jópárszor (persze szigorúan erkölcsi alapon) az ő parancsára hullott le, átmetszendő a nem eléggé progresszív nyakakat - egyszer csak maga-magát is ott találta a guillotine alatt. Pont addigra már szerzett annyi történelmi tapasztalatot (úgy tűnik, közvetlen a haláluk előtt a bolsevikok is képesek megvilágosodni), hogy kristálytisztán átlátta, hogy is megy ez, és három hónapot adott az őt halálba küldő Robespierre nevű polgár- és harcostársnak, hogy kövesse ezen az úton. És láss csodát, a Robespierre nevű harcostárs pontosan így tett ... Ilyenek vagytok hülyeJámbor !!! Kivétel nélkül !!! A baj csak az, hogy míg idáig eljuttok, - minden tekintetben - iszonyatos pusztítást hagytok magatok mögött.
Robertoo
2021. január 10. 21:32
Az ilyen szerháziak tehetnek a diktatúrák kialakulásáról. Le kell tiltani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!