Tíz évvel ezelőtt össze kellett volna roppannia a magyar gazdaságnak. No nem azért, mert az MSZP–SZDSZ-korszak akkora córeszt hagyott maga után, amiből csak pénzügyi krach következhet – habár akkoriban ezt a forgatókönyvet sem zárhattuk volna ki teljes bizonyossággal. Hanem azért, mert a 2010-ben felálló új Országgyűlés egyik első dolga volt bevezetni az egyszerűsített honosítási eljárást. Vagyis a kettős állampolgárság lehetőségét a határon túli magyarság számára, amelyről 2004. december 5-én, éppen tizenhat éve azt a rossz emlékű népszavazást tartották.
A Magyarok Világszövetsége által máig tisztázatlan szándékkal kezdeményezett szégyenreferendum kampányában az akkori kormánypárt, vagyis az MSZP nevében
Lendvai Ildikó fogalmazta meg: ha bevezetnék a jogintézményt, az összeroppantaná a magyar gazdaságot.
A Népszava évi 500 milliárdos költségvetési pluszteherről értekezett, a nem sokkal korábban a miniszterelnöki székbe manőverezett Gyurcsány Ferenc pedig arra jutott, hogy minden magyar adófizetőnek évi 168 ezer forintot kellene fizetnie, amennyiben a határon túliak igénybe vennék az állampolgári jogon járó szolgáltatásokat. A felelős döntés tehát a „nem” – szajkózta minden csatornán a szoci propaganda, hátat fordítva a határon túl rekedt testvéreinknek, és sajnos, a részvevők többsége osztotta ezt az álláspontot. Hogy ez politikai bűn, már akkor tudtuk, de hogy mekkora hiba, azt nem sokkal később ők is megtanulták.
A valóság pedig ismét és sokadszorra felülírta az azóta megroppant hazai baloldal hazugságait: a DK által továbbra is elutasított kettős állampolgárság bevezetése nem tette tönkre a magyar állam pénzügyeit. Sőt. Viszont olyan morális elégtételt jelentett, amelyre hatalmas szükség volt.
Tizenhat év telt el, az MSZP – soraiban a szocik akkori plakátarcával, Bangóné Borbély Ildikóval – ugyan megpróbálkozott később Canossát járni, Mesterházy Attila expártelnök még Erdélybe is elutazott ezzel a célzattal,
a főkolompos Gyurcsány, illetve az ellenzék éppen legerősebb pártja, a DK azonban kitart a 2004-es álláspont mellett.
Bár szerzett jogokat szerinte sem illik elvenni, ki tudja, mi következne, ha ismét kormányra kerülne 2022-ben. Félkomoly jóslatunk: a jelenlegi ellenzék összeszedettségét elnézve alighanem a Lendvai-féle prognózis következne be.