„Mit szólsz bele a magyar politikába, nem is élsz itt!”, „Ez beszél jogtiprásról, aki vígan él IzraHellben?”, „Kristófka, te maradj inkább a fa(sz)kanálnál” – csupán néhány cuki komment azok közül, amiket a legutóbbi Instagram-bejegyzésemre kaptam, amelyben kijelentettem: azonnali összefogásra van szükségünk, és nem hagyjuk magunkat eltiporni. Nem mentem bele mélyen, hogy a jogos társadalomkritikának nem függvénye a rezidens vagy állampolgári státusz. Ahogy abba sem, hogy egy országot lehet úgy is szeretni, hogy nem értünk egyet a kormányintézkedésekkel, és azt sem fejtettem ki, hogy bár évek óta nem élek Tel-Avivban, pacifistaként és centralistaként ma is, és akkor is, amikor még ott éltem, épp ugyanilyen hangosan szólaltam fel az emberi jogok sárba tiprása ellen, ahogyan ma az LMBTQ-társadalom védelmében.
Azon pedig hangosan felkacagtam, hogy bárki azt feltételezi: ha valaki szakácskönyveket ír, annak nem ildomos másról beszélnie, mint fűszerekről, piacokról, ízekről és textúrákról.
Azért nem is válaszolgattam, mert én a magam részéről elmondtam, amit elmondtam, tiszteletteljesen és körültekintően – ami ezután következik, azt kordában tartani már azok felelőssége volna, akik nemcsak hogy teret engednek a gyűlölködőknek, de egyenesen vállon veregetik őket. Heti rendszerességgel kerülnek elő hang- és videófelvételek buzizó politikusokról és homofób vallási vezetőkről, az utálat pedig nemhogy semmiféle elmarasztalással nem jár, de szó szerint intézményesítve lett.
Azon országok közé tartozunk, ahol a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem, a szivárványcsaládok jogainak oltalma, és az LMBTQ-személyek esélyegyenlősége nemhogy nincs törvénybe iktatva, de a civil szervezeteket, amelyek a fentieket tűzik a zászlajukra, egyenesen családellenesnek nyilvánítják, mondván: az azonos nemű szülők által nevelt gyermekek ügye „nem fér bele a magyar értékrendbe”, és ha normalizáljuk az elfogadást, az „veszélyezteti a gyermekeket”.
Mindez egy olyan országban, ahol a gyerekgyilkossági és szexuális kizsákmányolási bűnesetek naponta kerülnek címoldalra – az UNICEF Magyarország a #WorldChildrensDay alkalmából közzétett tájékoztatása szerint a koronavírus-járvány okozta bezártság, félelem, egzisztenciális bizonytalanság 2020-ban harminc százalékkal növelte a gyerekbántalmazási esetek számát.
Azt hiszem, sokunk nevében mondhatom: nem az egyedülálló heteroszexuális szülőjelöltek és a gyermekre vágyó meleg párok jelentik az első számú veszedelmet a gyerekeinkre…