Börtönbe kerülhet John Bolton, az amerikai republikánus héja

John Bolton, Donald Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója bűnösnek vallotta magát minősített biztonsági adatok nem megfelelő kezelésében, egy könyvhöz összeállított jegyzetei kapcsán.

Trump teljesítményét érdemes különválasztani a sajtó nagy részében megjelent imázsától, sőt karikatúrájától.
Bocskai István szavaival élve: „a dolgot ő magát nézzük”. Donald J. Trumpnak az elnökként végzett tényleges teljesítményét ennek értelmében érdemes különválasztani a nyomtatott és vizuális sajtó nagy részében megjelent imázsától, sőt karikatúrájától. Évtizedes írott, de főként íratlan szabályokat szegett meg, és a nemzetközi életben is „képromboló” volt. Úgy tűnik, a kérdésfeltevéseiben több igazság volt, mint a megválaszolásukban. Nyilvánvaló vita tárgya lehet, hogy a javasolt megoldásai, illetve lépései mennyire rövid vagy hosszabb távra oldottak meg ügyeket. Ami a szakpolitikai kérdéseket illeti, Donald Trump vitathatatlan eredményeket ért el a hagyományos kínálatoldali gazdaságpolitikával alkalmazott adócsökkentésekkel; ahol szakított a Republikánus Párt hagyományaival, az a protekcionista külkereskedelem volt. Társadalompolitikája az időnként szélsőséges retorika ellenére nem volt forradalmian új, a társadalmi feszültségek gerjesztésében a legitimitását kezdettől fogva elutasító s egyre inkább balra tolódó Demokrata Párt és a vele szövetséges liberális sajtó legalább annyira vétkes, mint az elnök alkalmankénti meggondolatlan nyilatkozatai vagy kellően át nem gondolt döntései. Kül- és biztonság-politikájában is több volt a folyamatosság, mint amit sokszor tulajdonítanak neki; így például a szövetségesek nagyobb tehervállalását lényegében mindegyik előző adminisztráció szorgalmazta, és a sokszor ténylegesen felelőtlenül megkötött (szabad)kereskedelmi megállapodások valóban nem mindig szolgálták az Egyesült Államok érdekeit. America First jelszava minden eddigi amerikai elnöké lehetne, hiszen ennek a célnak a megvalósítására választják meg a szavazópolgárok az elnöküket négyévenként.
Magyarics Tamás, az ELTE Amerikanisztika Tanszékének vezetője
Megjelent a Mandiner hetilap október 29-i számában.