„Sokan meglepődtek, amikor Matolcsy György jegybankelnök egy, a napokban megjelent publicisztikájában érvelt amellett, hogy átmenetileg el lehet engedni a költségvetési hiányt és az államadósságot. Az MNB első számú vezetője ehhez még hozzáfűzte: 2022 után kötelező lesz visszafordulni, vagyis uniós kulcsszint alá vinni a központi büdzsé deficitjét és újból lefaragni az adósságrátát. Néhányan a közgazdászok közül egyenesen úgy látták a jegybank elnökének írásából, hogy az MNB tulajdonképpen megágyaz a hiánycél 2021-es és 2022-es elengedésének. Fel is vetették a kérdést, hogy ezek után stratégiaváltás jöhet-e a kormány és a jegybank részéről, és a szigorú pénzügyi szemléletet felváltja a lazítás, a fiskális stimulus, azaz a gazdaság központi fűtése.
Erről van szó? Aligha, csakhogy a helyzet megköveteli a korábbinál nagyobb állami gazdaságösztönzést. Ennek hátterében pedig az a sokk áll, amelyet minden európai uniós ország átélt, amikor kijöttek a második negyedéves adatok. Még a 2008–2009-es világgazdasági krízistől is nagyobb volt a zuhanás a jelzett időszakban. A kimutatásokból látszik, hogy mi, magyarok együtt sírunk a fejlett, nyugati országokkal, tekintettel az erős exportkitettségre, és a kivitelünk mellett a stratégiai ágazatok is földbe álltak.
A kormány látva a gazdaság második negyedéves mélyrepülését, azonnal intézkedett: a rendelkezésre álló információk szerint 5000 milliárd forintos állami serkentés jöhet, amelynek a részleteit napokon belül megtudjuk.”