Tesztkérdés

2020. július 16. 09:04

Hogy az indokoltnál sokkal kevesebb tesztet végeztek, az bizonyíthatóan emberéletek sokaságába került.

2020. július 16. 09:04
Hargitai Miklós
Hargitai Miklós
Népszava

„Van az a mémnek szánt képvicc a Facebookon, hogy a maszkviselés nem politikai állásfoglalás, hanem IQ-teszt. Húsz évnyi tudományos újságírói praxis után én is ugyanígy gondolom: nehéz legyőzni a kísértést, hogy intelligencia-deficitet és/vagy valamilyen hátsó szándékot feltételezzünk azoknál, akiket győzködni kell, hogy egy cseppfertőzéssel, légi úton (is) terjedő, elsődlegesen a légutak nyálkahártyáin át támadó vírus ellen hatékony védőeszköz az arcmaszk.

Csak egy fokkal igényelne magasabb szintű absztrakciót (de a sorsunkról döntő politikusoktól még bőven elvárható lenne) annak belátása, hogy ha a kór a fertőzöttség első időszakában tünetmentes, viszont egyrészt már a látható szimptómák nélküli szakaszban is fertőz, másrészt a megfelelő tesztekkel ebben a fázisban is kimutatható, akkor a továbbterjedés megállításában kulcsszerepe van az ismert betegek körében végzett teljeskörű kontaktkutatásnak és szűrésnek, valamint a tömeges, alacsony küszöbű (lehetőleg ingyenes) teszteknek, és a vizsgálatok során nyert információk anonimizált, de gyakorlatilag valós idejű, részletes területi bontású hozzáférhetővé tételének. A fentieket nemcsak az elmélet, hanem a tapasztalat is alátámasztja: az összes olyan országban, ahol jelentős járványhullámot sikerült gyorsan megállítani, így védekeztek.

Magyarországon, amint azt éppen az orvosegyetemek utólagos tesztjeiből tudjuk, nem volt jelentős járványhullám, elsősorban a határok idejében történt lezárásának és a kormányzati akarat ellenében, társadalmi nyomásra végrehajtott iskolabezárásnak köszönhetően. Az előbbiekhez képest minden más faktor sokadlagos volt. Az a pávatánc viszont, amit az Orbán-kabinet, illetve a kormánybefolyás alatt álló járványügy a tesztelés terén bemutatott, inkább csak növelte a kockázatot ahelyett, hogy csökkentette volna. Hogy a józan észtől és a WHO-ajánlásoktól is eltérve elmaradt a szisztematikus kontaktfeltárás, és hogy az első hullám idején végig az indokoltnál sokkal kevesebb tesztet végeztek, az bizonyíthatóan emberéletek sokaságába került – például a Szent Imre Kórház páciensei és hozzátartozóik körében, az idősotthonokban, a Székesfehérvár-Mór tengelyen és a nyugati országokból hazamenekültek környezetében.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robertoo
2020. július 17. 22:39
Jól látom? Dr Hargitai Miklós epidemiológus írt egy szakértői cikket? Vagy, ..... nem? Akkor nem értem ez a hargitai izé, minek böfög ide? Csak rontja a levegőt.
illiberator
2020. július 17. 09:30
Anglia, USA, Belgium, Spanyolország,...1 M főre 6x-7x annyit tesztelt, mint Magyarország, mégis közel 10x annyian, vagy még annál is többen halatak meg a járványban, mint nálunk! No, erre kössél csomót, "tudományos újságíró úr!
akiaki
2020. július 16. 22:07
remélem újuságíróúr nem az asztal alatt vészelte át az elmúlt heteket, mert régen hallottuk pitypangoskakukk hangját!
Korrupt Kornél
2020. július 16. 19:10
miki, te nagyon hülye nem érted? Megcsináltatod a tesztedet, örülsz, hogy nem mutat ki fertőzést. Aztán 10 lépéssel odébb belesétálsz egy tüsszentett vírusgócba. Baszhatod a tesztedet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!