Német uniós elnökség: jöhet a finálé?

2020. július 02. 18:01

A német uniós elnökség pont azt a politikát szeretné Európában keresztül boxolni, amire a britek és az amerikaiak 2016-ban már nemet mondtak.

2020. július 02. 18:01
Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán
Mozgástér blog

„»Mi tartja össze az EU-t?« — kérdezi cikkében egy német közgazdász. »A bankóprés« — válaszolják kollégái, és azt számolgatják, hogy az exponenciális görbe mikor fordul át és kezd szabadesésbe. Módszerük a maja világvége-naptáraknál valamelyest pontosabb, és jól mutatja a német uniós elnökség előtt álló feladat nagyságát. A járvány első hulláma elmúlt, és vele kimúlt egy igazságosabb világ reménye is. Az amerikai birodalom ellenőrzése fölötti harcban elnökválasztási kampányban a Wall Street, Hollywood és a Szilícium-völgy milliárdosai most éppen a feketéket ámítják azzal, hogy bábjuk a demokrata jelölt majd elhozza az igazságos társadalmat.

Pedig a szegények problémáira a tartós megoldást a jobboldal kínálja, a járvány előtt Magyarországon és az USA-ban is szárnyalt a gazdaság, soha nem látott szintre csökkent a munkanélküliség, soha ennyi fekete, spanyolajkú, vagy cigány nem dolgozott, mint idén év elején. Erről kell most a figyelmet elterelni. Biden megválasztásával Berlinben és Brüsszelben fellélegeznének, azt remélve, hogy a dolgok visszatértek »rendes« kerékvágásukba, és Trump csak egy baleset volt. A német uniós elnökség pont azt a politikát szeretné Európában keresztül boxolni, amire a britek és az amerikaiak 2016-ban már nemet mondtak. Csak sajnos kevesen emlékeznek már erre, hiszen az aktuális válság fontosabb, mint a tapasztalat.

Meddig bírja?

Berlin a neoliberális doktrínát követve föderalizálná az EU-t, ami a többségi szavazásra való áttérést jelentené a migráció, adópolitika és a külügyek terén. Amit a németek most elkezdenek, a 2022-es első félévi francia elnökségnek kell majd befejezni. Akár egy új szerződéssel. A keserű pirulát most euró milliárdokkal akarják megédesíteni, a reménybeli kedvezményezettek gondolatban már többször is elköltötték a pénzt, a baloldali spanyol kormány például szavazatvásárlásra alapjövedelemre. A baj csak ott van, hogy az északiak a pénzt nem a dolce vita folytatására adnák, hanem Európa régóta esedékes modernizációjára. Nehéz az ipari múzeumból high tech parkot csinálni, pláne, ha az érintettek ennek szükségszerűségét nem érzik, vagy az átalakítást a bizonytalan jövőbe tolják.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mr Diener Mann
2020. július 08. 06:31
Ez a pali is kezdetben függetlennek látszott, hát az is elszállt.
Robertoo
2020. július 04. 14:06
A kilépés nagyon veszélyes lenne. (Nem csak gazdaságilag.) Magyarország nem elég erős hozzá. Azonban egy erős szövetségesi csoportosulás (V4), kiegészülve másokkal esélyesebb, bár nem biztos, hogy sok értelme lenne, az összehangolásról nem is beszélve. Észszerűbb és (talán) hatékonyabb, a már kiépített (bár nem jól működő) megjavítása, helyes útra terelése. (Ez egyben annak uralását is jelenthetné.) Kérdés, van-e közös akarat, van-e rá lehetőség, és (ami a legfontosabb) van-e értelme?
ugorka
2020. július 03. 16:09
"Pedig a szegények problémáira a tartós megoldást a jobboldal kínálja" Ez elég nagy tévedés (legalábbis az USA-ban). Annyira megnőttek a különbségek, hogy az már sokáig aligha tartható. Egyáltalán nem igazolódott be a "Nagyobb tortát süssünk, akkor mindenkinek több jut majd" elv. Az amerikaiak jelentős része rosszabbul él, mint 30-40 éve. Nagyon komoly baj van, amit sem Trump, sem Biden nem fog megoldani (merthogy nem is akarják).
nempolitizálok
2020. július 03. 14:53
Nevetséges ez az aggódás és központosítási törekvés épp azoktól a németektől, akik üveg keményen, simán a többi szegényebb EU-s ország rovására is gazdaságilag saját magukat erősítik. Ráadásul egyre veszélyesebbek a többi országra nézve. Most már inkább a kilépést támogatom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!