A Hagia Sophia mindenekelőtt keresztény szimbólum – az EU-nak fel kell vállalnia a védelmét

2020. július 26. 08:26

Úgy tűnik, mára egyszerűen szalonképtelenné vált a kereszténység, vagy éppen a klasszikus európai (nyugati) értékek védelme.

2020. július 26. 08:26
Hegedős Soma
Vendégszerző

A szerző a Danube Institute munkatársa, az írás eredetileg az Epoch Times német kiadásában jelent meg
 

Miután a Legfelsőbb Bíróság Törökországban úgy döntött, hogy az isztambuli Hagia Sophia épületét – Recep Tayip Erdogan kívánalmainak megfelelően – a vallásukat gyakorló muszlimok ismét mecsetként használhatják a jövőben, számos kritikus véleménycikk jelent meg a témában, amelyek különböző aspektusokból vizsgálták a szentély helyzetét.

Például a svájci Neue Zürcher Zeitungban Constanze Letsch arról írt, hogy a Hagia Sophia valójában nem az egyedüli történelmi jelentőségű és nagy kulturális értékkel bíró épület, amely áldozatává vált Erdogan újra-iszlamizáló politikájának. A Frankfurter Allgemeine Zeitungban Holger Kleine úgy fogalmazott, hogy a Hagia Sophiának „abszolút építészművészetnek” kell maradnia és biztosítani kell az épületben – nemcsak a muszlim, hanem akár a keresztény vallásgyakorlással szemben is – a minél nagyobb „mozgásszabadságot”. Hans Rauscher az osztrák Der Standardban azt fejtette ki, hogy a Hagia Sophia mára a világörökség része, nem valamelyik konkrét valláshoz, hanem az emberiséghez tartozik, immár „nemzetek feletti” dimenzióval rendelkezik. Rauscher szerint amit Erdogan most tesz, az mindnyájunk közös (világ)örökségének megkurtítása. 

A probléma a téma különböző megközelítéseivel, hogy egyre inkább úgy tűnik, mára egyszerűen szalonképtelenné vált a kereszténység, vagy éppen a klasszikus európai (nyugati) értékek védelme. Pedig a Hagia Sophia eredetében, sőt jelentős építészeti előzményei tekintetében is keresztény épület. Justinianus császár személyes keresztény hite és buzgalma nélkül nem beszélhetnénk „építészeti csúcsteljesítményről” sem és „nemzetek feletti dimenzióját” is mindenekelőtt a keresztény vallás népeket összekötő spirituális erejének köszönhette a Bizánci Birodalom korszakában. Mi több, a római császárok a Hagia Sophia előtt megépített – és később lerombolt – templomokat már ugyancsak a kereszténység szellemében alkották meg, Justinianus a Hagia Sophia felépítésevel ezeket a templomokat akarta pótolni, egyúttal felülmúlni. A Hagia Sophia mindenekelőtt ennek a kornak a történelmi emléke, ilyen módon a kereszténység történelmében mai napig kiemelkedő kulturális teljesítmény, amelynek elsősorban ebben a dimenziójában kell védelmet kapnia.

A kérdés az, hogy ki az, akinek fel kellene szólalni az ügyben? Amíg Irán, Szaúd-Arábia, vagy éppen újabban az Erdogan vezette Törökország – úgy látszik – még fellép az iszlám vallás képviselőjeként, kinek kellene fellépnie a kereszténység védelmében? Maradt egyáltalán még olyan politikai hatalmi tömörülés, amely a kereszténység történelmi értékei számára nemzetközi politikai és jogi védelmet akar és tud nyújtani?

Ez a kérdés különösen Európában aktuális. A klasszikus tétel szerint Európa szellemi alapjai alapvetően három oszlopon nyugszanak: ez a három pedig a római jog, a görög filozófia és a keresztény erkölcsi felfogás. Justinianus ugyan aligha tekinthető a görög filozófia nagy barátjának, azonban a római jog és a keresztény erkölcs továbbörökítésében kulcsszerepet játszott. Ha már az európai posztkeresztény államok nem teszik, akkor a nevében „európai” Európai Uniónak – hitelessége megőrzése érdekében – lépnie kellene. Habár az Európai Unió eredetileg gazdasági közösségként jött létre, ma már sok tekintetben sajátos ideológiát követő politikai felépítmény. Az Európai Unió alapszerződéseiből kihagyták a kereszténységet, az Európai Unió működéséről szóló szerződés 2. pontjába ehelyett olyan államszervezési-politológiai kifejezések kerültek, mint például demokrácia, jogállamiság és emberi jogok. Ezek nem értékek valójában, hanem elsősorban műszavak. Európa számára értéknek számít mindaz, ami egy demokratikus, jogállamiságon és az emberi jogok tiszteletben tartásán alapuló társadalom felépítését lehetővé tette. Ezek között az értékek között a kereszténység mindenképpen az egyik.

Az Európai Unió az elmúlt hónapokban is számos esetben adott ki deklarációkat, kvázi politikai véleménynyilvánításokat nemzetközi sajtóvisszhangot kiváltó ügyekben, így például Nicaragua, Venezuela, Irán emberi jogokat érintő belpolitikai ügyei kapcsán, vagy például a homofóbia, transzfóbia, bifóbia ellen a „humán diverzitás” képviseletében. Pár nappal ezelőtt az Európai Unió úgyszintén tiltakozott a Hongkongban elfogadott nemzetbiztonsági törvénnyel szemben. Itt lenne az idő, hogy az EU felvállalja a kereszténység történelmi értékeinek védelmét is. 

A Hagia Sophia ugyan elsősorban a kereszténység történelmi teljesítményét szimbolizálja, az amögött húzódó értékrendszer legalább gesztusokban megnyilvánuló oltalmazásával az Európai Unió valójában sokat tehetne saját jövőéért is. 

Összesen 140 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Andilla
2020. július 27. 00:41
Nem kukacoskodni akarok, de nem úgy hívják magyarul, hogy Aja Szófia vagy Aja Szofia? Legalábbis néhány évtizede, amikor ott jártam, még az idegenvezetőnk is úgy beszélt róla. Meg műtöri órán is úgy tanultuk. Jókai is úgy írta, és a Pallas Nagy Lexikona is. Sőt: maga a Zindex is!!!, immár a 2000-es években. Vagy nemrég megváltozott?
csi
2020. július 26. 16:13
Tekintve, hgy a kereszténységet kiherélték, és a helyén egy rózsaszín kulimász van, teljesen felesleges ráadásul még képmutató is az ellen tiltakozni, hogy a Hagia Sofia mecset lesz. A mecset ugyanis templom. A templom pedig nem múzeum, csak a liberálisoknak. Erdogan tudja ezt, és eszerint cselekszik. Ő van döntési pozicióban, mert az övék a terület 1453 óta. Hogy ez fáj? Nekem is. Róma és Moszkva mikorra tervezi a keresztes hadjárat meghirdetését, ami felszabadítja Konstantinápolyt? Hogy ne hülyéskedjek? Na hát ezért mecset a Hagia Sofia, és nem keresztény templom, mert ez hülyéskedésnek számít. Európa megeheti amit kifőzött magának.
tintapaca
2020. július 26. 16:10
A Hagia Sophia maga a nyugati kereszténység által az ortodoxiával szembeni árulásának a történelmi szimbóluma. Az 1054-es egyházszakadás óta a pápaság jobban gyűlölte az ortodox, és általában minden keleti kereszténységet, mint az iszlámot. Annyira gyűlölte, hogy 1202-4-ben az ún, egyik keresztes hadjáratban -a Velencei Köztársaság óhajára és vezetésével - megtámadták a nyugati keresztesek Konstantinápolyt, felgyújtották, kifosztották, majd megalapították az ún. Latin Császárságot, sok kicsi szárazföldi görög államocska mellett, amely 70 évig állt fenn. Szerencsére, az ekkor a kelet-római császárságot fenyegető szeldzsuk törököket a mongolok megsemmisítették, de a birodalom ereje többé sosem állt vissza. A következő nagy árulása a pápaságnak és a nyugati kereszténységnek az 1453-as ostromnál a segítségnyújtás elmaradása volt. Pedig az utolsó császár még a katolicizmusra való visszatérést is megígérte a segítségért! De a francia, a pápai és a velencei diplomácia már évtizedek óta azon dolgozott, hogy az Oszmán Birodalom hódítását a Balkán felé terelje, védve ezzel a Földközi-tenger középső medencéjét. Ők is nagyon jól tudták, hogy az oszmán haderő akciórádiusza maximum Bécsig terjed. Az északi ortodoxiát tekintve: a katolikus Lengyel Királyság háborúzott Oroszország ellen - Báthory István még Moszkvát is elfoglalta. Az sem véletlen, hogy nem hozzáférhetőek a keleti kereszténység szent könyvei -kopt, káld, etióp -, mert érdekességeket lehet bennük találni az Újszövetséget illetőn.
zsoltkom2
2020. július 26. 15:54
Az Orbán-keresztényeknek védeni Erdogan ellenében a kereszténységet nagy falat. Még nem tisztázták magukban az ár-értékarányt. Még nem találták ki, mit kérjenek cserébe. A Magyar Katolikus Egyház olyan bambán szemlélődik, mintha egy az időjárástól függő idegen egyházi birtok volna, amit ha annyira akar a természet szétbarmolhat. Majd oszt másikat Orbán. Istenért kiállni csakis világhatalommal a hát mögött érdemes. Ki a túró véd meg más minket? Hát Istenre bizony nem lehet számítani, kellenek azok a nyavalyás fizikai valóságok, mint erős haderő. Amíg ilyen nincs, minden Fidesz- magyar-keresztény-konzervatív biztonságos távolságból, mélyen bedugva a fejüket egy vagy kettő prominens segglyukba kivárja, míg a gyávaságukat az idő homálya elfedi. Nagyon szeretnek élni... mi több mindenáron. Csak rizikómentes üldözött keresztény megsegítése jöhet szóba. Minél nagyobb távolságból személyes kontaktus nélkül. Hiszen, ahogy Orbán kicsi, úgy kicsi az ország is... viszonyítási pont. Csak a saját magyarjaikat képesek gátlás nélkül támadni. Erdogannak úgy fekszenek le, mint egy jól felkészített kurva... pénz és profi élvezet kell hozzá. Tehát semmi nem hiányzik és fekszik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!