Történelmi lecke távoktatás idején

2020. május 21. 11:22

Alig telt el pár évtized, létezésünk megint szúrja a birodalomcsinálók szemét.

2020. május 21. 11:22
Ungváry Zsolt
Ungváry Zsolt
Vasarnap.hu

„Legutóbb is jelentéstételre rendelték a miniszterelnökünket Sztambulba (bocsánat, Bécsbe, illetve Moszkvába, egész pontosan Brüsszelbe), aki volt annyira karakán, hogy visszaüzent a szultánnak (a császár-főtitkárnak), hogy »nem ér rá ő most arra«, ám elküldte az unió egyik legfelkészültebb, leghatározottabb, de mindenképpen legcsinosabb igazságügyminiszterét (kvótanők közé egy európait), hogy magyarázza el az álláspontunkat. Ezt persze nem merték végighallgatni, mert esetleg nem egyezett volna az ő forgatókönyvükkel, de mindegy is, hiszen egyrészt nem érdekli őket, másrészt úgyse értenének belőle semmit.

De ha már olyan divatosak ezek a felelősségre vonások, mi is küldhetnénk meghívót például Párizsba, hogy jöjjön már el Európa legszebb Parlamentjébe az elnökük, és számoljon be róla, hogyan is folyt az a gyarmatosítás, mennyi áldozata volt, mekkora hasznot hozott ez a franciáknak, és mikor szándékoznak visszafizetni. Vagy miképpen történhetett meg négy évvel azután, hogy az erdélyi Tordán kimondták a protestánsok vallásszabadságát, hogy Párizsban tízezreket mészároltak le hitük miatt a nyílt utcán Szent Bertalan éjszakáján.

Vagy miképpen egyeztethető össze a minket történelmi fölényük tudatában magas lóról kioktató demokraták világképével, hogy míg a magyar forradalomban verseket szavaltak, írókat hoztak ki diadalmenetben a börtönből, este díszelőadást tartottak a színházban, addig ez frankföldön úgy nézett ki, hogy a főváros szívében leromboltak egy épületet, majd a későbbiekben a felvilágosodás szellemében tízezreket nyakaztak le a Louvre szomszédságában. (A kivégzéseket nálunk is a haladó nyugat alkalmazta, a királyra tett esküjükhöz végig hűséges katonatisztekkel szemben.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olvaso9
2020. május 21. 13:09
Nagyon jó írás.
C.Dömötör
2020. május 21. 13:02
Természetes fejlődés? Mire gondol, hogy a törzsi szerkezetről áttérnek a parlamenti demokráciára, vagy négy óra helyett hat órát dolgoznak, és megszüntetik a rabszolgaságot? Amikor a rómaiak kiterjesztették az uralmukat, utakat, hidakat építettek, csatornáztak, és vízvezetéket építettek. Hasonló volt a helyzet Afrikában. Milyen lenne a jogszolgáltatás, az egészségügy, az iskoláztatás, a fehérek nélkül? Ők maguk kiaknázták volna a természeti kincseiket? Ugyan, csak utána kell nézni. Ott van Rhodézia (Zimbabwe), vagy Dél-Afrika példája, elüldözték a fehéreket, és süllyednek a nyomorba.
C.Dömötör
2020. május 21. 11:44
Én kedvelem Ungváry írásait, most is, nagyjából, egyetértek vele. De ezt a gyarmatosítást, nem kellene senki szemére sem vetni. Egyrészt az a kor divatja volt, csak az nem gyarmatosított akinek erre nem volt módja. Másrészt minden afrikai ország, amely a kolonizáció miatt szenvedett, abból profitált is, talán Kongó a kivétel, mert ott a belgák hihetetlenül kegyetlenek voltak. De minden más országnak meghatározták az infrastruktúráját, és bizony látni a különbséget az országok között. Az is vissza lett fizetve, bőven, amit elvittek, hogy ez nem segít, az nem az európai országok hibája.
T. Péter
2020. május 21. 11:35
Gimnáziumi magyartanárodnak volt igaza. Mint az olyan gyakori az ilyen ifjú ostobák esetében...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!