„A kis- és középvállalatok (kkv) képezik az országok jelentős részében a gazdaság gerincét – a koronavírus-járvány okozta recesszió éppen ezért fokozottan sújtja ezt a szektort, hiszen ide tartoznak azok, akik üzleti profiljuktól függően jó ideje megszorításokkal, leépítésekkel kénytelenek számolni. Az államok különböző segélyekkel, kedvezményekkel, mentőcsomagokkal igyekeznek megelőzni a cégbezárásokat, a munkahelyek megszűnését. Magyarországon sincs ez másképp, nem egészen egy hónap alatt öt akciótervrészletet is bejelentett a kormány a gazdasági krízis orvoslására. Kérdés, hogy ezek milyen módon képesek hozzájárulni a kkv-k túléléséhez.
A legelső releváns gazdasági kezdeményezések a március 18-ig megkötött hitelszerződésekkel kapcsolatos intézkedéseket ölelték fel. A KSH adatai szerint Magyarországon a teljes vállalati hitelállomány több mint fele a kkv-szektorhoz tartozik, az intézkedés révén (a leépítésekkel, csökkenő árbevétellel tarkított időszakban) számos hazai vállalkozás képezhet tartalékokat a tőke- és kamatfizetések elodázásával.
Az első körös intézkedések a koronavírus-járvány által legkritikusabban érintett szektorokat, vagyis a turizmust, a vendéglátást, a szórakoztatóipart, a sportot, a kulturális szolgáltatásokat és a személyszállítási ágazatokat mentesítették a járulékfizetési kötelezettségek alól június 30-ig.
Azoknak a cégeknek azonban, amelyek több tevékenységi körrel is rendelkeznek, nem automatikusan jár a támogatás, függetlenül attól, hogy az adott vállalat kritikus szektorbeli hányada mekkora, illetve hogy hány munkavállalót foglalkoztat. A többes profil eleve mozgásteret ad a nehézségek kezelésére.”