Megszületett az eddigi legsúlyosabb brüsszeli döntés: ettől a pillanattól támadják a legnyíltabban Magyarországot

Egyértelműen elkezdődött a nagy csata.

A múlt igazságtalanságait az európai együttműködés tudja valóban jóvá tenni.
„Bosits Mihály egy Szlovákiában élő magyar polgártársunk. Ma a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága védelmébe vette: pert nyert a szlovák állami erdővállalattal, illetve a szlovák főügyésszel szemben. A legmagasabb európai bírói fórum szolgáltatott igazságot egy külhoni magyar ügyében. Ez a helyes irány: a múlt igazságtalanságait az európai együttműködés tudja valóban jóvá tenni.
Bosits Mihálytól a Bártfa melletti erdőjét akarta elvenni a szlovák állam, szégyenszemre a Beneš-dekrétumokra is hivatkozva. Külön vitát érdemel, és foglalkozni is kell azzal, hogy miként kerülhet még mindig elő ez az elfogadhatatlan dokumentum bármilyen 21. századi jogi eljárásban. Most azonban az a fontos, hogy a keményen kitartó felvidéki magyar 2009 óta minden bíró fórumot megjárt, és nem adta fel.
Győzelme európai közösségünk egyik legfontosabb funkciójára világít rá: a nemzeti kisebbségek védelme közös feladat, mert európaiként hiszünk abban, hogy a sokszínűség nem teher, hanem érték. Érték, amelyre egy erős Európai Unió építhető, amely az évszázados sebek feltépése, a káros, gyűlöletkeltő nacionalizmus helyett közös, európai megoldásokat tud nyújtani.
Világossá vált az is, hogy a magyar kormány csak szavakban, és leginkább választások környékén foglalkozik a külhoni magyarokkal. Ezért is kellene a kisebbségvédelemnek uniós kompetenciának lenni. A nemzeti kormányoknak gyakran nem érdeke felszámolni a történelmi gyökerű társadalmi feszültségeket, míg ezeket kihasználva politikai hasznot tudnak elérni. Ezért is terjed a populista politika!
Mi egy olyan Európát szeretnénk, ahol nem csak a fizikai határokat sikerül felszámolni, de a társadalmi, etnikai, vallási, és minden más, az európai embereket megosztó konfliktusokra sem lehet politikát építeni. Ezeket a határokat is meg kell szüntetni! A mi dolgunk az, hogy az Európai Unió eszközeivel és eszméivel segítsük ezt a munkát, és közösségeink újraaegyesítését. Ez a jövő Európája.”