A cikk ugyan utal arra, hogy Németországban sok a halottak száma, ám ezt elhessegeti azzal, hogy „nagyon sűrűn lakott, kontinentális ország, a világ egyik gazdasági centruma, nem izolálhatja magát úgy, ahogy a szigetországok”. Érdekfeszítő, de nem igaz ez a kritérium az Egyesült Államokra, Olaszországra, Spanyolországra, Franciaországra, Iránra vagy Törökországra?
Természetesen igaz, de ilyen mélységig nem jutott el a progresszív újságírói teljesítmény.
Arról nem is szólva, hogy a cikk által még csak említés szintjén sem kezelt Belgium egy komplett katasztrófa koronavírus-téren: 11 millió lakosra 6000 halott jutott négy hét alatt. A kormány természetesen a kiváló belga átláthatóságra fogja a számokat, de tény, hogy a brüsszeli 146 idősek otthonából több mint százban már jelen van a fertőzés, kétszer annyian hunytak el idősek otthonaiban, mint azokon kívül. Több idősotthont a belga fővárosban már átvett a hadsereg flamand hírportálok szerint. A Sky News a minap a vírus „forrópontjának” nevezte az országot.
Van ennek köze ahhoz, hogy Wilmès nő? Természetesen nem. A nemzetközi sajtóban megszólaló szakértők szerint ahhoz sincsen feltétlenül köze, hogy milyen döntéseket hoznak kormányok, azaz pontosabban: van, ahol hamar felléptek, és mégis erősen elterjedt a járvány; máshol később léptek, és mégsem produkálnak ugyanolyan számokat. Indokokként a szerencsétlenül időzített nagy tömegrendezvények – lásd Spanyolország –, a lassan reagáló kormányok – Hollandia, Egyesült Királyság – és még a korábbi oltási szokások – lásd Kelet-Európa – is felmerült.
Én, ahogyan a 444.hu újságírói sem, nem vagyok járvány-szakértő, és megfejteni sem akarom, mi az eltérés oka.
Egyvalamit viszont tudok olyan emberként, aki még nem felejtette el a liberális szó klasszikus értelmezését (azaz többek között: egyéni kvalitások szerepe a származás és a születési adottságok felett): a járványkezelésnek semmi köze ahhoz, hogy a vezető politikus milyen kromoszómákkal rendelkezik.