„Miután a kormány elrendelte, hogy az ágykapacitások 60%-át szabadítsák fel a kórházakban, azt hiszem, mindenki arra következtet, hogy a járvány java, a legnehezebb szakasz még hátravan. Ön is így látja?
Nézze, ezt a hatóságok mondják, hajlok arra, hogy higgyek nekik. Ők azzal érvelnek, hogy szükség van a kapacitások növelésére, mert arra számítanak, hogy megnő a fertőzések száma. Nos, amit mi látunk: nem növekszik a megbetegedések száma exponenciálisan, ahogy szinte mindenhol. Naponta kevesebb, mint 10%-kal nő az esetek száma, ami tehát nagyon messze van az exponenciális növekedéstől. Viszont, ha ez bekövetkezne, akkor lesz elég kórházi ágy.
Akkor ezzel azt is mondja, mit sokan mások is, hogy túl sok ez a 60%-os ágykiürítés?
Nem, nem. Azt nem mondom, de azt igen, hogy nagyon ismeretlen utakra evezünk. Inkább úgy fogalmaznék, hogy nem kell attól tartanunk, hogyha naponta duplájára vagy 200%-kal növekedne a fertőzések aránya, akkor nincs elég betegágy. De ettől nagyon messze van Magyarország. De azért hozzátenném, hogy mivel újfajta vírussal van dolgunk, minden ország másképp reagál rá annak függvényében, hogy például milyen az adott térség demográfiája, stb. Ezért Magyarország nagyon jól teszi, ha biztosítja a maximális kapacitást szükség esetére. De van remény arra, hogy nem lesz szükség erre a maximum kapacitásra.
Szóval azt is mondja, nem tudjuk, mikor következik be a legrosszabb? Ön szerint akár el is kerülheti Magyarország a fertőzések exponenciális növekedését?
Azt gondolom, már el is kerülte. A többi országgal való összevetés is azt mutatja. Hisz hat hét telt el a fertőzés kitörése óta. Tehát az adatok arra engednek következtetni, hogy Magyarországnak sikerült menedzselnie, hogy elkerülje az exponenciális növekedést.
A fertőzésekről, megbetegedésekről, a halálesetekről ismert számokat, statisztikai adatokat ön korrektnek tartja?
Ha a WHO oldalán ellenőrzi a statisztikai adatokat, akkor összehasonlítva a többiekkel, láthatja, hogy alacsonyabb mutatókat produkált.
Meglepően alacsonyakat!