„Az örökös rettegés és hergelés viszont az ítélőképesség elvesztéséhez, agresszióhoz, stresszbetegséghez vezethet. Veszélyes fegyver, mert a félelemben tartott reakciója az elviselhetetlenségig fokozódó feszültség miatt kontrollálhatatlanná válhat. Mit tesz egy anya, ha veszélyben érzi a gyereke életét? Beszűkülhet a tudata, eltűnik a józan mérlegelés és nekimegy az ördögnek is.
Az életét féltő ember bármire képes, és bármi alól (törvény, morál) feloldja magát a cél érdekében. Adam Curtis dokumentumfilmes szerint irracionális, ahogy napjaink politikája intézményesíti a félelemet, és hogy akár egyetlen, a félelemre alapozott kampányígérettel (»majd én megmentelek benneteket«) választást lehet nyerni. És tényleg lehet, egészen addig, míg ezek a politikusok címkézik a rémálmokat.
Jól elvoltak eddig a rettegők az olyan, a létünket közvetlenül nem fenyegető veszélyekkel, minthogy ki ne haljon a magyar, vagy hogy menekültek híján is utálkozhatunk a menekültek ellen. Amíg a fenyegetés nem érinti a bőrünket, könnyen egy táborba terel. De amikor a krízisben lévő egészségügynek kéne megóvnia bennünket a közeledő veszélytől, miközben még maszkot sem kapni, nem lesz elég bemondani, hogy a migránsok nagyobb veszélyt jelentenek, mint a koronavírus.
Itt kevés lesz a Nemzeti Orbán Universal (NOU), amiben csak hinni kell, mint a homeopátiában, és hat. Kevés lesz a vezéri hipnózis, a mindenre jó varázsige, a »bízzanak bennem«.”