A tőkét, vagy az emberiséget kell-e menteni?

2020. március 17. 13:13

Minden válság végső fokon arról szól, hogy merre induljunk tovább.

2020. március 17. 13:13
Szanyi Tibor
Szanyi Tibor
Facebook

„A 2007/2008-ban kitört válságból a világ 2015 környékére lábalt ki, éspedig azáltal, hogy a fejlett országok - zömmel neoliberális - kormányai több ezer milliárd eurót és dollárt locsoltak bele a tőke virágosládáiba, az adófizető tömegek rovására. Eredmény: a leggazdagabbak teleszívták magukat pénzzel, az emberiség 99 %-a pedig tovább csúszott lefelé a lejtőn, s ezzel párhuzamosan elfogytak a természeti erőforrások. A tájkép: multimilliárdos oázisok a földi sivatagban.

Most a koronavírus-járvány zilálja szét a gazdasági kapcsolatok láncolatát. A tőke azonnal rárepült a gazdagabb kormányok, az IMF és a Világbank pénzeszközeire, és gigamilliárdos segélyekért sikoltozik. Kérdés: újra a tőkét, vagy az emberiséget kell-e menteni? Tömeges halálokok, járványok eddig is voltak. Szörnyű, de megszoktuk őket. Éhezés, légszennyezés és egyéb borzalmak évi 10 milliós nagyságrendben szednek áldozatokat. Most annyi a különbség, hogy a koronavírus jellemzően a NATO-tagországokat támadta meg, s ijesztő gyorsasággal terjed.

Még nem járunk a dolgok végén, de ha a Kínában immár lecsengettnek tűnő kórság adataiból próbálunk meg jövendölni, akkor minden valószínűség szerint jóval kevesebb áldozat elé nézünk, mint például a 2017-es TBC-járvány 1,6 milliós emberéleti vesztesége. Az persze »ott« volt, tehát – »ugye« – spongya rá, ez meg »itt« van, azaz pánikolunk.

A gazdaság éppenhogy a tőkeközpontok pánikreakciói okán esik darabjaira. Vállalkozások és munkahelyek milliói fognak eltűnni, s a keletkező szociális válság minden fájdalma még bőven előttünk van. Ha most a tőkét segítenénk, akkor alighanem megismételnénk a már említett 2007/2008-as válságkezelést, amely globális elszegényedésbe torkollott. Ha viszont vennénk egy nagy levegőt, s a fogyasztói, azaz a keresleti oldalon kezdenénk az élénkítést, akkor a gazdaság szereplői új lendületet vehetnének, de legfőképp sok milliárd ember napi megélhetését tennénk lehetővé. Magyarországon legkevesebb 5 millió ilyen rászoruló van. Főként a gyermekek, a nyugdíjasok.

Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom a fentiek okán szorgalmazza javaslatát, hogy t.i. e nehéz hónapokban a mai családi pótlékot háromszorozzuk meg, s ugyancsak 37.500 forinttal támogassuk az elképesztő többletköltségekkel küzdő nyugdíjasokat. Ezek most rendkívüli intézkedések lennének, de az eredmények láttán a járvány múltával is folytatni érdemes. A következő lépés pedig a szociális minimáljövedelem intézményének megteremtése lehet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tothpal
2020. március 18. 21:30
Kedves Szanyi Tibor! Rossz kérdésfeltevesre csak rossz válaszok lehetségesek... Nem ez a fő kérdés! Az életnek feltételei vannak...Nem? Az életnek anyagi, lelki, szellemi feltételei vannak... Nemde?
akiaki
2020. március 18. 00:02
a tökét! mindenképpen!
1000bocs
2020. március 17. 21:06
Nem is tudom...Úgy gondolod, kapitány, hogy a társadalom emlékezete és immunrendszere eléggé gyenge már ahhoz hogy újra megkapja a kommunizmus-vírust?
NTLLK
2020. március 17. 20:55
A vodkát, Tibor! A vodkát!!! Azt kell menteni, minden módon!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!