A tegnapi döntés nem a demokrácia irányába lök minket

2020. március 31. 19:21

A felhatalmazás nem attól lesz diktatórikus, hogy Orbánék megkapták, hanem, ha visszaélnek vele.

2020. március 31. 19:21
Jámbor András
Jámbor András
Facebook

„Reggel óta két embertípus a legidegesítőbb a magyar politikában.
Egyrészt a »nah mi van diktatúrában ébredtél hülye ellenzéki köcsög?« illetve a vége a magyar demokráciának típusú kommentek.

Egy ideje néha megírogatom (meg sokan mások is), hogy a demokrácia az nem olyan dolog, mint a pénzfeldobás, hogy fej vagy írás,demokrácia vagy diktatúra, hanem inkább olyan mint vonalzó aminek az egyik végén a demokrácia a másik végén a diktatúra van.

Szerintem az azért egyértelmű, hogy a tegnapi döntés ezen a vonalon nem a demokrácia irányába lök minket. Para az, hogy nem lett határidő beleírva a vészhelyzet ellenőrzésére (a megszűnéséről haho, eddigi is a kormány döntött), persze ha marad minden a régiben, a kétharmados többség így is pont addig tarthatta volna fent a vészhelyzetet ameddig akarja. A nagyobb para a rémhírterjesztés tényállása.

De valójában nem akkor lesz diktatúra, ha elfogadunk egy jogszabályt, amely diktatórikus, hanem ha azt alkalmazzák, és ennek nincs következménye.

A felhatalmazás nem attól lesz diktatórikus, hogy Orbánék megkapták, hanem, ha visszaélnek vele. Ez pedig nagyrészt a társadalmi ellenállástól, a politikai költségektől függ (speciel pont ezért érdemes is politikai taktika szempontjából ilyenkor hangosnak lenni, hogy nagyobb legyen a visszaélés költsége).

Tudunk példát mondani egyébként borzasztóan antidemokratikus törvényekre amiket a Fidesz nem alkalmaz, például azért nem, mert a jelenlegi bírósági rendszerben egyszerűen, ezek nem állnák meg a helyüket. Ilyen a lex Soros, ami a bevándorlás támogatását adóztatná meg, vagy a civilek külföldi finannszirozásáról szóló törvény, amelyet még soha nem alkalmaztak.

Úgyhogy lehet vicceseskedni azzal, hogy nincs is diktatúra, csak érdemes látni, hogy a most elfogadott javaslatok mindenek csak nem demokratikusak. Viszont ezek elfogadásától még nem lesz diktatúra Magyarországon, és valljuk be volt pár elfogadott javaslat az elmúlt 10 évben (mondjuk például 2011-ben maga a vészhelyzeti törvény), ami legalább annyira para volt mint a mostani. Pont ezért haladunk azon a bizonyos vonalzón egyre inkább a demokráciától a diktatúra irányába, és nem, nem 10 éve sajnos, hanem legalább 14 éve.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 212 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valodi
2020. április 02. 12:02
"Szabad elkezdeni egy jó alternatívát." - nem szabad. Ahogy neszét veszik, csírájában elfojtják: "...a pályázók néha túloztak, elkerülte a figyelmüket néhány tény, vagy pedig a politikai küzdőtérre kéredzkedtek be a pályázati sérelmeikkel. Ilyen kategóriában van Kishantos is, amely, ugye, ökogazdaság meg termelőcégként is van elkönyvelve, de, tisztelt bizottság, Kishantos egy pártközpont. Induljunk a történet elejéről! Az Élőlánc Magyarországért egy pártnak a központja, egy biogazdálkodást folytató, de igazából agrártámogatásból élő szervezet, egy politikai szervezet, és így vett részt abban a vitában, ami kibontakozott itt a közelmúltban." (Fazekas Sándor, Ikt. sz.: MGB/3-2/2014. MGB-1/2014. sz. ülés) A további sorsa ismeretes: "Ángyán József húsz hónapon keresztül a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkáraként komoly erőfeszítéseket tett az országgyűlési határozatban rögzített GMO-stratégia megvalósításáért, továbbá egy konszenzusos nemzeti vidékstratégia elfogadtatásáért. Most így fogalmazott: „Csalódtam a vidéktől, a helyben élő, ténylegesen gazdálkodó családoktól elforduló Fideszben és annak klientúra-építő vezetőjében. A korábbi pártvezetői, majd kormányfői ígéretek ellenére megvalósítatlan vidékpolitika, valamint a munkámat ellehetetlenítő nagytőkés, nagybirtokos érdekcsoportok erősödő politikai befolyása miatt 2012-ben felálltam az államtitkári pozíciójából, majd 2013-ban a Fidesz parlamenti frakciójából is távoztam. Visszamentem a SzIE-re, de az intézetem gyakorlatilag lerombolták, az irányításommal kidolgozott környezetgazdálkodási agrármérnök egyetemi alapszakot törvénymódosítással megszüntették, így a nyugdíjazásomat kértem, és visszavonultam a közélettől”. Ács Sándorné kishantosi ökológiai művelésű mintagazdaságát gyakorlatilag megsemmisítették (ebben meghatározó szerepet játszott, hogy az Élőlánc meghatározó vezetője – lásd Fazekas Sándor meghallgatása: 29 oldal), ma idejének nagy részét bíróságokon tölti." https://darvasbela.atlatszo.hu/2016/06/15/hosszu-tavu-politikai-dontes-elso-parlamenti-nyilt-nap-a-gmo-rol/
SwordFish
2020. április 01. 15:45
A tegnapi döntés? A BKK járatritkítás? Miért, a te ötleted volt, Andris?
Emmanuel Goldstein
2020. április 01. 15:23
Az EU nem fogja tűrni Orbán hatalmi puccsát.
Valodi
2020. április 01. 14:55
... nem okoztál túl nagy örömöt ezzel a véleményeddel - mely szerint csak a sz@r és a fos között választhatunk! Sajnos, én is úgy látom.... "Az uticéllal kapcsolatban való hazugság egyelőre nem több fantazmagóriánál és puszta spekulációnál." Ez viszont nem spekuláció, hanem kőkemény, testközeli személyes tapasztalat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!